X. – XV. yüzyılar arası Bayburt'un tarihi coğrafyası
Historical geography of Bayburt between X. –XV. centuries
  1. Tez No: 397654
  2. Yazar: MUTLU ADAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu tezin amacı Bayburt'un Ortaçağ'daki coğrafyası araştırılarak geçmişten, günümüze Bayburt'un coğrafyasının, stratejik konumunun; tarihi süreç içerisinde kent ekonomisine, tarihine, kültürel, siyasi yaşamına etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla öncelikle Ortaçağ'a ait birincil elden kaynaklardan faydalanılarak ilin ilk yerleşime açılması, siyasi tarihi dönemler halinde incelenmiş, daha sonra X. – XV. Asırlar arasındaki tarihi coğrafyası hakkında açıklamalara ve bilgilere yer verilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Bayburt kentinin tarihi coğrafyasının, ilin siyasi, ekonomik, sosyal yaşamına önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Özellikle Bayburt'un Türk Kenti, Türk Kimliği taşıyan bir kent olması nedeniyle tarihi coğrafyası ve tarihi kent dokusunun gelişimi hakkında ildeki; Türk Devri, Türk Devletlerinin Hâkimiyet sürecinin çok önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis is to reveal the influence of Bayburt's geography and strategic position from past to present on the city's economy, history, cultural and political life during historical process through researching Bayburt's geography in the Middle Ages. For this purpose, primarily, first settlement of the city is analyzed within historical periods in the light of the primary sources belonging to Middle Age. Then, explanations and information about its historical geography between Xth – XVth centuries are included. As a result of the present study, historical geography of Bayburt is found to have considerable influences on the political, economic and social life of the city. Especially, due to Bayburt's being a Turkish city and possessing a Turkish Identity, the duration of Turkish Age and the Hegemony of Turkish States are found to have considerable influences on the city's historical geography and the development of historical city fabric.