Resmin nasıl asıldığının tarihi; Form-fonksiyon ilişkisi
The history of how the picture is hang; The relationship of form and function
- Tez No: 397662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Resmin sunumuna yönelik tarihsel seyir; mağara duvarlarına yapılan resimlerden günümüzde sanat olup-olmadığı tartışılan iş'lere kadar baktığımızda gördüğümüz şeylerin, sanat eserlerinin ve sergileme mekanlarının birbirine nasıl etki ettiğinin, toplum-birey bağlamında sanatın ne işe yaradığının, bir ifade biçimi olarak sanat yapıtının niteliğinin sanatçı/izleyici arasındaki mesafeyi nasıl görünür kıldığının sorgulanması aşamasındadır. Bu aşamayı anlamlandırmak, tarihsel süreçteki değişen ve gelişen durumları form-fonksiyon ilişkisi bağlamında değerlendirmek amacında olan tez çalışmamızda, mekanlara ve çağlara yayılan sanatsal yaratıların hem biçimsel hem ifadesel farklılığına yol açanın, sanatçının üretmiş olduğunun nasıl, nerede, ne zaman ve niçin sanatsal yaratıya dönüştürüldüğü, neyin nasıl sunulduğu, sunulanların izleyicide ne tür tepkilere yol açtığı eş deyişle sanat yapıtının konum belirleyicilerinin ne olduğu incelenmiştir. Kapalı kutudaymış izlenimi veren yaratılardan; yerde-ayakaltına, gökte-ulaşılamaz noktaya, duvarda-göz hizasına ve hatta bir el çantasının içinde gidilen her yere götürülebilen ve seyyariyet kazanan sanatsal yaratılara değin her şey, -resim olarak nitelendirilebilirlilik arzeder- bulunulan konuma göre kazanılan anlam farklılıklarının ispatı olarak örneklendirilmişlerdir. Sanat ve hayat arasındaki mesafeyi yok eden- (resim)-in, illa ki asılması ya da izlenmesi için bir galeri/sergi salonu olması, açık-kapalı yer, mekanın içerisi-dışarısı, yukarısı-aşağısı farketmeksizin tüm olasılıklar dahilinde konumlanması söz konusudur. Tez çalışması, elde edilen verilerin tasarım sırasında ve sonrasında uygulanabilirliğini değerlendiren bir dizi resim-(sel)-form ile de desteklenmiş, sanat nesnesinin, üretiminin ve tüketiminin, izleyiciyle yapıtı etkileşime sokma çabasının görünürlüğü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the things we see from the drawings made on the walls of caves to the works discusssed today whether they are art or not, how art works and exhibition veneus influenced each other, what art is useful for in the context of society and individual, the historical process for the presentation of picture is at the stage of questioning about how the quality of art work as a form of expression makes the distance between artist and audience visible. In our thesis study, which aims to make sense of this level and evaluate the developing and changing situations of historical process in the context of form-function relationship, it was examined what lead to both formal and expressive differences of artistic creations that spread to places and eras, how, where, when and why the thing artist produced was converted into artistic creation, how it was presented and what kind of reactions presented things caused, namely, what are the locators of art work. From the creations giving the impression as if they were in a closed box to the everything that can be taken any destinations and winning the mobility from the ground-ground under the feet, on high-untouchable point, eye level on the wall and even in a handbag, constitute measurability as a picture- they were illustrated as proof of semantic differences acquired according to the current location. Destroying the distance between art and life, the picture is at issue of being positioned within all possibilities no matter there is a gallery-exhibition hall for being hang or viewed in any case, open-closed location, inside-outside and above-downstairs. This thesis study was also supported by a series of pictorial form evaluating the practicality of the obtained datas during and after the design, and the visibility of the effort putting interaction into art object, production and consumption, viewer and the work has been provided.