Türk vergi hukukunda peçeleme ve güncel örnekler
Tax veiling in the Turkish tax law and current pratices
- Tez No: 397661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALPERTUNGA AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde vergiye karşı vergi borçlusunun yaklaşımı; vergi kültürü, ahlâkı ve bilinci gibi faktörlerden etkilenmektedir. Bu etki, vergi direncine ve vergi kaybına neden olacak kimi eylemler ile sonuçlanabilmektedir. Söz konusu eylemlerde, peçeleme olgusu dikkati çekmektedir. Vergi borçlularının, kimi özel hukuk kurumlarını kötüye kullanarak ve vergi kaçırmak amacıyla yaptığı peçeleme, vergi direncinin tipik örneklerindendir. Modern vergileme ilkelerine aykırı olan peçeleme, devlet açısından vergi kaybına neden olmaktadır. Asıl durumu saklamak amacıyla yapılan sözleşmelerin ardında yatan gerçeği, klasik hukuk yorum yöntemleriyle ortaya çıkarmak her zaman mümkün olamamaktadır. Bu noktada vergi hukukunda ekonomik yorum yöntemiyle, peçelemeden kaynaklanan vergi kayıpları önlenmeye çalışılmaktadır. Türk Vergi Hukukunda peçeleme olgusu üzerine, teorik ve pratik bazda eğilen bu çalışma, peçeleme hakkında bir durum tespiti yapmayı amaçlamaktır. Bu noktada çalışmada peçeleme olgusu yargı kararları ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı özelgeleri ışığında ele alınmış ve peçelemeye ilişkin güncel örnekler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our day, the approach of the tax debtors towards tax is affected by such factors as tax culture, ethics and consciousness. This effect may result in certain actions that will lead to tax resistance and tax loss. The concept tax-veiling stands out in the actions in question. Tax-veiling that is performed by tax debtors by misusing certain private law institutions and with the purpose of evade tax is one of the typical examples of tax resistance. Tax-veiling, which is against modern taxing principles, leads to tax loss in terms of the state. It is not always possible to unveil the reality behind the contracts made in order to hide the real situation with classical law interpretation methods. At this point, tax losses resulting from tax-veiling are tried to be prevented through economical interpretation method in tax law. This study that examines the concept tax-veiling in Turkish Tax Law on a theoretical and practical basis aims to determine the situation of tax-veiling. At this point, the concept tax-veiling were investigated in the light of judicial decisions and Ministry of Finance Revenue Administration rulings, and current examples on tax-veiling are elaborated.