Türkiye'de GSM operatörlerinin yazılı-basılı medyada yer alan reklamlarının tasarımına ilişkin bir analiz
An analyzis of printed media advertisements of GSM operators in Turkey
- Tez No: 397699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TELLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sonsuz insan ihtiyaçları arasında özellikle günümüz koşullarında iletişimin ön plana çıktığı görülür. İletişim denildiğinde yeni iletişim teknolojileri ve sunduğu olanaklardan söz edilebilir. Türkiye'de reklamcılık sektöründe önde gelen reklamverenler arasında GSM sektörü gelmektedir. TÜRKİYE'DEKİ GSM OPERATÖRLERİNİN YAZILI-BASILI MEDYADA YER ALAN REKLAMLARININ TASARIM AÇISINDAN ANALİZİ Günümüzde hâkim olan tüketim toplumu ile sektörel bazlı yoğunlaşan rekabet ortamı, kendini GSM sektöründe de göstermektedir. Bu bağlamda tez çalışmasında bu sektörde hizmet veren üç GSM operatörünün reklam stratejileri ve reklam uygulamaları çerçevesinde ulusal basılı mecralardaki reklamları incelenmiştir. Reklam içerikleri analiz edildiğinde tüm operatörlerin hedef kitle esaslı kampanyalar yürüttüğü, stratejilerini rekabet esaslı geliştirdiği görülmektedir. Araştırma bulguları göstermektedir ki, GSM operatörleri temelde benzer kampanyalar uygulamakta, hizmet sunumu çerçevesinde benzer tasarımlara yer vermektedir. Reklamların önemli kısmında satış stratejisi olarak sunulan hizmetler öne çıkarılırken, kampanyalarda farklılaşmalara da yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
AN ANALYZIS OF PRINTED MEDIA ADVERTISEMENTS OF GSM OPERATORS IN TURKEY Among endless human needs, especially in today's conditions communication come to the forefront. When it comes to communication, new communication technologies and opportunities presented by it can be mentioned. In Turkey, one of the leading advertiser in advertising sector is GSM sector. The most dominant consumption society of today and sectorial based concentrated competition atmosphere, is showing itself in GSM sector also. In this context, in the thesis, advertisement strategies and practices of three GSMM operators serving in this sector in the scope of national printed media is analyzed. When the advertisement contents analyzed, it's seen that all the operators carried out target group based companies and develop their strategies competition based. Research findings are showing that GSM operators develop basically similar strategies, in the frame of presented services they give place to similar designs. In the most of advertisements, services as selling strategies are putting forward and also, some of the differentiations are placed as being in the companies.