Türkiye'de dizi sektörü'nün ekonomi politiği
The poli̇ti̇cal economy of the seri̇es sectors i̇n the Turkey
- Tez No: 397700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
2000'li yıllarla birlikte Türkiye'de televizyon kanallarında dizilerin en çok izlenen program formatı haline geldiği görülmektedir. 2000'li yıllardaki değişim ve dönüşüm dizilerin bu değişime tepki vererek gelişilmesini sağlamıştır. Rekabetin artması televizyon kanallarını ve prodüksiyon şirketlerini, dizi yapımlarında kalite ve teknik olarak bir üst düzeye taşıyarak, dizilerin büyük bir sektör haline gelmesine yol açmıştır. 2000'lerde yaşanan endüstriyel, ekonomik ve siyasal gelişmelere paralel olarak üretim/tüketim ilişkileri ve ihracatın artması Türk dizilerini bir sektör haline getirmiştir. Böylece“Dizi Sektörü”olarak adlandırılan ve uluslararası pazarda kalitesi, teknik gücü ve popülerliğiyle adından çok fazla söz ettiren yeni bir sektörün ortaya çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the 2000s television series seems to have become the most watched content in the turkey. This series of revival provide developed in response to these change with 2000s in the turkey. Television channels and series production of quality moving and technically a senior industry in making the series today. As upheavels industry, economic and political development in parallel with increasing production and export consumption has become a sector of the Turkish series. In this way,“Array Sector”and called on the international market of quality, technical strength and popularity has seen the emergence of a new industry that made a lot of promise.