Ulaşım güvenliğinde trafik polisinin istihdam sürecinin değerlendirilmesi: İzmir İl Emniyet Müdürlüğü örneği
Evaluation of recruitment process of the traffic policeman in transport safety: A case study of İzmir Police Department
- Tez No: 397713
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Trafik, Ulaşım, Public Administration, Traffic, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma ile Türk Emniyet Teşkilatı'nda görevli trafik polisinin istihdam sürecinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Örgütlerin başarısının, sahip olduğu personel başarısı ile mümkün olabileceği düşüncesi, personel seçiminin önemini vurgulamaktadır. Araştırmada trafik polisi seçim süreci, onların seçiminde görev alan üst düzey emniyet müdürleriyle nitel bir çalışma ile yüz yüze görüşmeler yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada önce genel olarak örgütlerde personel bulma ve personel seçme süreçleri incelenmiştir. Daha sonra Türk Emniyet Teşkilatı'nda her düzeydeki personel bulma ve personel seçme süreçleri üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda araştırmanın asıl konusunu oluşturan trafik polisinin seçim sürecinin nasıl yürütüldüğüne yönelik İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde trafik polisinin seçiminde görevli üst düzey emniyet müdürlerinden alınan örneklem grup üzerinde nitel bir alan çalışması yapılmıştır. Müdürlerin trafik polisi seçimine dair hazırlıkları, düşünceleri ve amaçları öğrenilmeye çalışılmıştır. Çıkan sonuç; trafik polisinin seçiminde duyurunun yapılmadığından aday havuzunun oluşturulmadığına ve trafik polisliği için branşa özgü nitelikler aranmadığına kadar çeşitli seçim hatalarının yapıldığı görülmüş ve trafik branşında isteyerek çalışılmadığı anlaşılmıştır. Son olarak tespit edilen sorunlardan yola çıkarak trafik polisi seçim süreci hakkında önerilerde bulunulmuştur. Yapılan çalışma trafik polisinin seçim sürecinin daha iyi kurgulanması için açıkları kapatmayı ve kaynak olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to analyze and evaluate the recruitment process of traffic policemen in charge at Turkish National Police. The idea of success of the organizations is directly proportional with the success of their staff emphasizes the importance of personnel selection. In the research, the selection process of traffic policemen was assessed qualitatively by interviewing with the high ranking officials involved in the selection. First of all, personnel recruitment and selection process in organizations in general have been studied. Then, the finding processes and selection processes at all levels in Turkish National Police are emphasized. How the selection process of traffic policemen is conducted constitutes the main subject of the research. In this context, a field work was conducted on a sample group of high ranking police officials involved in the selection of traffic policemen at Izmir Police Department. The preparations, thoughts and goals of high ranking officials for the selection of traffic policemen were studied on. The result of the survey shows that a candidate pool was not formed as the announcements for the selection of traffic policemen have not been made and branch-specific qualifications were not demanded for being a traffic policeman. It is understood that some selection mistakes are made and people work unwillingly in the traffic branch. Finally, some recommendations have been made on the selection of traffic policemen based on the problems found. This study aims to meet the deficits for building a better selection process and be a resource in this field.