Sosyal ağ kullanımı ve güvenlik algısı: Temel öğretim öğrencileri üzerine bir araştırma
Social networking usage and safety perception: A research on basic education students
- Tez No: 397731
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma, temel öğretim öğrencilerinin, sosyal ağ kullanım alışkanlıklarını ve bu alışkanlıklarının güvenlik algılarına etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada sosyal ağların insan hayatının her alanına nüfuz eden etkisi açıklanarak, çocukların gelişim süreçleri içerisinde teknolojinin olumlu ve olumsuz katkıları verilmeye çalışılmıştır. Sosyal ağların, insanların güvenlik algıları üzerinde yaptığı değişiklikler ele alınarak, sosyal ağlarla büyüyen çocukların güvenlik algılarında ne tür değişiklikler yaşanabileceği tartışılmıştır. Çalışma kapsamında, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması (İBBS) DÜZEY 1 (12 Bölge Birimi NUTS-1) içinden seçilen 12 ilde, toplam 1.792 4., 5. ve 6.sınıf öğrencisine çalışma için geliştirilen“Sosyal Ağ Kullanım Alışkanlığı ve Güvenlik Algısı Ölçeği”uygulanmıştır. Çalışma sonunda çocukların sosyal ağlarda vakit geçirirken güvenlik algılarını etkileyen faktörler, aile, sosyal ağ güvenliği, sosyal ilişkiler ve sosyal ağ içeriği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the social network usage patterns of elementary school students and their impact on the security perception of these habits. In the study, the effect of social networks which is penetrating into every aspect of human life, as well as the positive and negative contribution of technology in children's development process has been explained. By considering the changes made on the security perceptions of people by social networks, it is discussed that what kind of changes have been made on the children who were raised with the social networks. Within the scope of this study, a“Social Network Usage Habits and Security Perception Scale”, which was designed for the study, was applied to a total number of 1.792 students from 4th, 5th and 6th degrees from 12 cities. These cities were selected through Statistical Regional Units Classification (SRE) Level 1 (12 Territorial Units NUTS-1). At the end of the study, factors affecting children's own security perception while they spend their times on social networks, are determined by family, social networking safety, social relations and social network content factors.