Üniversite öğrencileri arasında sahte/korsan bilgisayar yazılım kullanımını belirleyen faktörler: Ankara alan araştırması
Correlates of pirated software use among university students: A field research in Ankara
- Tez No: 397730
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
21.ci yüzyılda toplum güvenliğini ciddi bir biçimde tehdit eden bilişim suçları günümüzde çok çeşitli yollardan işlenebilmektedir. Hem yurt içinde hem uluslararası arenada önemli bir nitelik kazanan ve bilişim suçlarının en yaygın boyutlarından biri olan sahte/korsan bilgisayar yazılımı bu çalışmanın ana konusudur. Çalışmamızda Türkiye'deki sahte/korsan bilgisayar yazılımı kullanımını belirleyen faktörler öğrenme teorileri çerçevesinde araştırılmıştır. Araştırmamızda Ankara'da bulunan üniversite öğrencileri arasından elverişlilik yöntemiyle anket çalışması yapılmıştır. Elde ettiğimiz verilerin analiz sonucunda, aile geliri korsan yazılım kullanımının azalmasına etkili bir faktör olurken bilgisayar becerisi aksine sahte yazılım kullanımının yükselmesine bir neden olarak tespit edilmiştir. Ayrıca özel üniversitelerdeki öğrenciler daha az lisanssız yazılım kullandıkları ortaya çıkmıştır. Bununla beraber, öğrencilerin korsan yazılım kullanıma karşı destekleyici bir tutum sergiledikleri görülmüştür. Üstelik arkadaş çevresi sahte yazılım kullanımında belirgin bir etken olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, a cybercrime can be committed in various way which threatens to a large extent the security of commuinty in the 21st century. The main topic of this doctoral dissertation is an increasing use of computer software piracy which has become as a serious character of cybercrime both in national and international arena. This study explores the causal factors of using the computer software piracy in Turkey in the light of social learning theories of criminology. As a focus group of reseach analyses, students studying at universities in Ankara were included into the study based on the method of availability. Results of statistical analyses showed that while a high family income was found as a factor to decrease the use of computer software piracy on the one hand, high skills for using computer was revealed to increase the use of software piracy among university students on the other hand. In particular, students going to private universities are found less likely than students studying at state univeristies to use unlicensed computer software. Furthermore, a demonstration of supporting attitude against the use of software piracy was observed among college students. Finally, a peer environment was found as the strongest predictor of using software piracy among university students.