Savcılık ile kolluk arasındaki adli işlemlerde bilişim teknolojilerinin kullanımının ceza soruşturma sürecine etkisinin mukayeseli incelenmesi
The comparative examination about how the use of i̇nformation technologies in the judicial activities between prosecutor offices and the law enforcement units affects the efficiency of prosecutoral investigations
- Tez No: 397732
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Ceza soruşturmasının en temel gayesi olan maddi gerçeğin ortaya çıkartılabilmesi ve adaletin zamanında tesisi için adli kolluğun iyi bir şekilde yapılanması ve çalışması gereklidir. Fakat uygulamada adli kolluğun sorunları arasında Cumhuriyet savcılığı ile gerçekleştirilen işlemlerde halen klasik ve çağın gerisinde olan metotların kullanılmasından kaynaklanan problemler bulunmaktadır. Tezimizde adli kolluk ile Cumhuriyet savcısı arasındaki işlemler sürecinde, adli kolluğun, ne gibi problemler yaşadığını ve bilişim teknolojilerinin bu problemlerin çözümüne ne ölçüde katkı sağlayacağını incelemeyi amaçladık. Başarılı bir adalet sisteminin varlığı, yürütülen soruşturmaların sağlıklı, hızlı, verimli ve etkin bir biçimde işleyebilmesi, suçla mücadelede etkinliğin artırılması, ceza yargılamasının verimli bir şekilde yürütülebilmesi başarılı ve günün tüm teknolojik imkânlarında faydalanmayı başarabilen adli mercilerle ilişkileri güçlü bir kolluk sistemine bağlıdır. Türk yargı sisteminde henüz başlanan UYAP Kolluk Bilişim Sistemi Jandarma Genel Komutanlığı ve Orman muhafaza birimleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kullanılmaya başlanmış olup ayrıca tezimiz için bir laboratuvar ortamı oluşturmuştur. Çalışmamızda adli kolluk ve savcılık işlemlerinde uygulanan ulusal ve uluslararası adli kolluk bilişim sistemlerini incelemeye, bu alanda başarılı bir uygulama için somut öneriler sunmaya ve örnek model önermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Judicial Police should be structured well and work smoothly for uncovering the truth which is the main purpose of the criminal investigation and realisation of the justice in time. But in practice there have been problems arising from the use of the classic and outdated methods in the operations between Public Prosecutor's Office among the problems of the judicial police. In our thesis, we aimed to examine the problems of judicial police and how information technologies would contribute to the solution of these problems within the context of transactions between judicial police and Public prosecutors. The presence of the successful judicial system, the operation of criminal investigations in a healthy, fast, efficient and effective manner, the enhancement of the effectiveness of fight with crime, carying out the criminal trials efficiently, depends on the prosperous judicial police who is good at benefiting from the all technological developments and have strong relations with the judicial authorities. The recently implemented UYAP Law Enforcement Informatics System in Turkish Judicial System, have been begun to use by the Gendarmerie General Command, Coast Guard and Forest Guard Unit, establishing a laboratory environment for our thesis. In our study, we tried to examine the national and international law enforcement informatics system used in the transactions between law enforcement offices and public prosecutors, to present concrete suggestions for the successful implementation, and to offer an example model.