Bin yıl boyunca Macar ile Türk Türk ile Macar resmi üzerine bir inceleme
Study of a thousand years of Hungarian-Turkish and Turkish-Hungarian paintings
- Tez No: 397739
- Danışmanlar: PROF. LEYLA VARLIK ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu tez konusu; Macar Resim Sanatı ve Türk Resim Sanatı'nın özellikle duvar resim olmayan, farklı teknikler ya da farklı malzemelerle yapılmış olan tablo resim sanatının 12-21. yüzyıl arasında kalan döneminin tarihsel süreci ve bu süreçte her iki ülkenin ortak veya ayrı değerlerinin olup olmadığının araştırılarak irdelenmesi amacıyla çalışılmıştır. Bu nedenle Macaristan ve Türkiye'nin yaklaşık olarak bin yıllık minyatürlerden günümüze kadar süregelen özellikle tablo resim sanatına ait eserler ve gruplar, bu süreçleri anlatan paragraflarla birlikte tarihsel sıra göz önünde bulundurularak yazılmıştır. Bu çalışmada, her iki ülkenin sanatsal süreçleri, ülkelerin sanat eğitimine, ekonomik ve siyasi konularına değinerek araştırılmaya çalışılmıştır. Eserlere ait görseller ise bu süreçlerle eşzamanlı olarak seçilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theme of this thesis is; the historical period between the 12th and 21st century of Hungarian and Turkish Painting. In focus are tableau pictures made using various techniques and materials (excluding wall paintings/murals). Also included is a study which examines the common and different statuses of national and art wealth of these countries in this historical period. Therefore this study of art works and groups which covers approximately one thousand years of Hungarian and Turkish Painting history is written with a focus on historical order and looks especially at tableau pictures from the miniatures through to contemporary works. In this thesis the art infrastructures referring to: art education, economy and politics in both of these countries are examined. The images of the art works considered are chosen to reflect the same time periods.