Küreyerel fotoğrafa özdüşünümsel bir yaklaşım: Bir sosyal medya tasarımı
A self-reflexive approach to glocal photography: A social medium design
  1. Tez No: 397745
  2. Yazar: FUNDA CAN ÇUVALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Art History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Küresel ve yerel durumların iç içe geçtiği sosyo-kültürel, teknolojik ve sanatsal değişimler bağlamında, herhangi bir fotoğraf çalışmasının, nasıl anlamlandırılması gerektiği sorgulanabilir. Bu sorudan yolan çıkan bu çalışma, Gillian Rose'un (2012) eleştirel görsel yöntembiliminin ve Pierre Bourdieu'nun (2010: 36) özdüşünümsel yaklaşımının, söz edilen bağlamda, fotoğraf değerlendirmesini ne ölçüde karşılayacağını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu iki yaklaşımın kapsayıcılığı, bu çalışma için tasarlanmış olan Web sitesi üzerinde gerçekleştirilen bir durum çalışması üzerinden araştırılmıştır. Rose'un (2012) değerlendirme soruları doğrultusunda, bir grup fotoğrafçının, eleştirmenin ve izleyenin katılımcıları oluşturması plânlanmıştır. Araştırmada, katılımcıların Web sitesi üzerindeki faaliyetlerine yönelik yarı katılımcı gözlem ve katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. İki dönemin değerlendirmeleri karşılaştırıldığında, bir fotoğrafın“bağlam”ının bilinmesinin, önemli temalardan biri olarak ortaya çıktığı görülmüştür. Belirtilen yöntembilimin ve yaklaşımın uygulanması, eleştiri sürecinde, bir fotoğrafın toplumsal, teknolojik, estetik bağlamının ve eleştirmenlerin, izleyenlerin ve araştırmacının özdüşünümsel değerlendirmelerinin önemini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma üzerinden, fotoğraf eleştirisi ölçütlerine dair önemli konular ve fotoğrafçıların, izleyicilerin, eleştirmenlerin ve araştırmacının kişisel ve toplumsal altyapılarıyla ilişkili olan eğilimlerinin (habituslarının) fotoğraf üretim ve değerlendirme sürecine etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the context of a socio-cultural, technological and philosophical turn in which global and local aspects are intertwined, how a photograph should be criticized can be questioned. Following this question, this study aims at inquiring to what extent Gillian Rose's (2012) critical visual methodology and Pierre Boudieu's (2010) self-reflexive approach can respond to the evaluation of photograph in this context. These two approaches have been explored in terms of their comprehensiveness through a case study realized on a Web site designed for this study. Following Rose's (2012) interpretation questions, it has been determined that a group of photographers, critics and viewers constitute the participants. Observations of the activities of the participants on the Web site and semi-structured interviews have been utilised as data gathering methods. When the interpretation process of the two terms have been compared, having the information about the“context”of a photograph has emerged as one of the key themes. It can be concluded that the application of the aforementioned methodology and the approach has demonstrated the importance of social, technological, aesthetic context of a photograph and the self-reflexive evaluation of the critics, the viewers and the researcher in the criticism process. Thus, through this study, several significant points on photography criticism criteria and the effect of the tendencies (habituses) of the photographers, the viewers, the critics and the researcher resulting from their personal and social background on the production and evaluation process have been established.