Bel ağrısı olan ve bel cerrahisi geçiren hastalarda propriyosepsiyon bozukluğunun gösterilmesinde yeni yöntem
A new method to determine proprioception impairment in patients with back pain and patients who underwent back surgery
  1. Tez No: 195344
  2. Yazar: MURAT GİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. CAN KOŞAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı repoziyon hatası yöntemini kullanarak omurga propriyosepsiyonunu ölçmek için yeni bir metod tanımlamak ve bu yöntem ile bel ağrısı olan veya bel cerrahisi geçirmiş hastalarda propriyosepiyon bozukluğunu göstermektir. Gereç yöntem: Çalışmada üç grup oluşturuldu. Her grup için çalışmaya alınma ve dışlanma kriterleri belirlendi. Sağlıklı grubu (Grup A) oluşturan kişilerde aranılan kriterler son altı ay içinde bel ağrısı geçirmemiş olması, altı aydan uzun süren bel ağrısı şikayeti olmaması ve bilinen herhangi bir omurga sorunu olmamasıydı. Grup A dan, altı aydan uzun süren veya son altı ay içinde medikal tedavi, fizik tedavi veya istarahat tedavisi almayı gerektiren bel ağrısı olanlar ile bilinen bir omurga sorunu olanlar dışlanmışlardır. Sağlıklı gruba 23 `ü erkek, 7 `si bayan toplam 30 kişi alındı. Yaşları 22-55 arasında, yaş ortalamaları 33,50 ve standart sapması 10,68 `di. İkinci ve üçüncü gruba alınacak kişiler Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniğine Kasım 2006 ile Nisan 2007 tarihleri arasında başvuran kişilerden seçildi. İkinci grup olan bel ağrılı gruba (Grup B) altı aydan daha uzun süreli bel ağrısı olanlar, bel ağrısı nedeni ile fizik tedavi alanlar ve tedaviye rağmen ağrıları devam edenler veya bel ağrısı nedeni ile iş gücü yaratacak şekilde istirahat alanlar seçilmişlerdir. Grup B den, son altı ay içinde veya öncesinde altı aydan uzun sürmeyen bel ağrısı öyküsü olanlar, iş gücü kaybı yaratmayan veya fizik tedavi ihtiyacı olmayan bel ağrısı olanlar dışlanmışlardır. Bel ağrılı gruba 23' ü erkek, 7' si bayan toplam 30 kişi alındı. Yaşları 30-62 arasında, yaş ortalamaları 44,03 ve standart sapması 9,07 idi. Üçüncü grup olan opere grubu (Grup C) oluşturacak kişiler bel ağrısı yaratan sorunlar nedeniyle bel cerrahisi geçiren kişiler arasından seçilmişlerdir. Grup C den, bel ağrısı yaratan sorunlar dışındaki nedenlerle cerrahi geçirenler ve omurga travması sonrası cerrahi geçirenler dışlamışlardır. Bel cerahisi geçiren gruba 8' i erkek, 8' i bayan toplam 16 kişi alındı. Yaşları 24-59 arasında, yaş ortalamaları 43,93 ve standart sapması 10,82 idi. Çalışmaya alınan kişilerin C7, T7, T12 ve L5 seviyelerinin spinöz çıkıntılarına uyan noktalarına ölçüm için kullandığımız ve boyutunu bildiğimiz (16,6 mm) küreler yerleştirildi. İki adet tripot, spinöz çıkıntılar seviyesine yerleştirilen kürelere arkadan ve yandan eşit uzaklıkta ve aynı yükseklikte olacak şekilde konumlandırıldı. Tripotlar üzerine çekim ayarları aynı olan iki adet Nicon Coolpix 4500 marka dijital fotoğraf makinesi yerleştirildi. Hastalara öne, yana ve çapraza olmak üzere üç yönde her yön için üçer kez eğilme hareketleri yaptırıldı. Harekete başlamadan önce nötral pozisyonda ve eğilme hareketi tamamlanıp hasta eski pozisyonuna döndükten sonra repozisyonda olmak üzere her eğilme yönü için (ön, yan, çapraz) iki fotoğraf makinasından altışar görüntü kaydedildi. Hareket öncesi nötral pozisyonda ve hareket tamamlandıktan sonraki repozisyonda alınan görüntüler Adope Photoshop programı ile üst üste çakıştırıldı. Elde edilen yeni görüntü DicomWorks programına ölçüm için aktarıldı. Çalışmamızda standardizasyon sağlanması amacı ile daha önceden çapları 16,6 mm olarak belirlenen küreler ölçümde kullanıldı. Çakıştırılan fotoğraflarda aynı seviyedeki kürenin iki farklı görüntüsü arasındaki mesafe milimetre cinsinden ölçüldü ve dört farklı spinöz seviye için belirlenen bu ölçümler kayıt edildi. İstatistiksel analiz: Gruplara ilişkin çekilen fotoğraflar sonucunda elde edilen veriler SPSS for Windows 11.0 istatistik programına yüklendi ve analizleri yapıldı. Gruplara ilişkin tüm ölçüm değerlerinin ortalaması standart sapmaları ile birlikte verildi. Üç grup arasında cinsiyet açısından anlamlı fark olup olmadığını belirlemek için Çok Gözlü Düzenlerde Ki-Kare Analizi yapıldı. Üç grubun tüm ölçüm değerlerinin bir arada karşılaştırıldığı durumlarda Kruskal-Wallis Varyans Analizi kullanıldı. Bu analize göre sonucun anlamlı çıktığı durumda bu sonucun hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Bonferoni Düzeltmeli Mann-Whitney U testi kullanıldı. İki grubun ölçüm değerlerinin karşılaştırılmasında parametrik koşullarda Bağımsız Gruplarda t Testi, parametrik olmayan koşullarda Mann-Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Yapılan Çok Gözlü Düzenlerde Ki Kare Analizi'ne göre üç grup arasında cinsiyet açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0.130) Ortalama yaş sağlıklı grupta 33.5±10.7 (22-55), bel ağrısı olan grupta 44.0±9.1 (30-62), opere grupta 43.9±10.8(24-59)'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study: The aim of the present study is to describe a new method for proprioception measurement and demonstrating the proprioceptive dysfunction by using the repositioning error method in patients who have back pain or those who underwent back surgery. Materials and Methods: The patients were assigned into three groups. The inclusion and exclusion criteria for each group were specified. The inclusion criteria for the healthy group (Group A) were (a) not developing back pain in the last six months, (b) not complaining from back pain lasting longer than six months and (c) having no spinal problems. The individuals with back pain requiring medical, physical or immobilization therapy lasting longer than six months or those who received such a therapy in the last six months and those with spinal problems were excluded from Group A. 23 men and 7 women were included in the healthy group. The ages of the individuals in the healthy group hovered between 22 and 55 (mean age=33.50, standard deviation=10.68). The individuals to be included in the second and third groups were chosen among the people who had applied to the Orthopedics and Traumatology Outpatient Clinic of Dokuz Eylül University between November 2006 and April 2007. The second group (Group B), which was the back pain group, included the individuals who had back pain lasting longer than six months, those receiving physical therapy due to back pain, the patients whose pain continued in spite of the received therapy and that receiving immobilization therapy. The patients who were excluded from Group B were those who had not been complaining from back pain for the last six months, those without a history of back pain lasting longer than six months and the patients with back pain, which did not cause loss in workforce and require physical therapy. 23 men and 7 women were included in the back pain group. The ages of patients in this group changed between 30 and 62 (mean age: 44.03, standard deviation: 9.07). The subjects in the third group, which was the operated group (Group C), were chosen among those patients who had undergone back surgery due to problems causing back pain. The individuals excluded from Group C were the patients who had undergone surgery due to problems other than those causing back pain and those patients who had undergone surgery following spinal cord trauma. 8 men and 8 women were included in this back surgery group. Their ages changed between 24 and 59 (mean age= 43.93, standard deviation: 10.82). Spheres with specified dimension (16.6 mm), which were used for measurement, were positioned on the skin above the C7, T7, T12 and L5 spinous processes of the individuals included in the study. Two tripods, one placed in the back of and the other placed on the right side of the patient, were situated at an equal distance and height from the spheres. Two Nicon Coolpix 4500 cameras with identical image adjustments were placed on the tripods. The patients performed bending movements thrice in three directions: to the front, to the right and crosswise. Six images were taken by each of the two cameras. The first three images were taken in the neutral position before each bending movement and the other three were taken as the patients returned to their initial positions after the performance of the three movements (to the front, to the right and crosswise). The images taken in the neutral position and those taken after returning to the initial position subsequent to the bending movement were overlapped by using Adobe Photoshop. The obtained image was transferred to DicomWorks software for measurement. In order to ensure standardization in the study, the spheres with a previously specified diameter of 16mm were used during the measurement. The distance between each identical sphere in the overlapped photographs was measured in millimeters and the measurements made for each of the four spinous levels were recorded. Statistical Analysis: The data obtained by the photographs taken were loaded into SPSS for Windows 11.0 and the analyses of the images were made. The mean values and standard deviations of the measurements were calculated. In order to determine whether there was a significant difference between the groups in terms of gender, Chisquare tests were performed. When the measurement values of the three groups needed to be compared as a whole, Kruskal- Wallis Variance Analysis was used. When the result was significant according to the given analysis, Mann-Whitney U test with Bonferoni correction was used to determine the group causing the significance. Under parametric conditions, the t-test for independent groups and under non-parametric conditions, Mann-Whitney U test was used. Results: No significant difference was determined between the groups according to the Chi-square test (p=0.130). The mean age was 33.5±10.7 (22-55) in the healthy group, 44.0±9.1 (30-62) in the back pain group and 43.9±10.8 (24-59) in the operated group.