Genel enerji tasarrufu yönünden gemilerin ekonomik hızlarının tespiti
Prediction of economic speed of ships for general fuel saving
- Tez No: 39782
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL KAYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışmada, öncelikle bir ticaret gemisinin olası çalışma ©artları içinde, çalışma hattı verileri, gemiye ait karakteristik veriler İle serbest piyasa koşullarında oluşan konjonktür el veriler saptanmış ve ya kabliledi lebi lir varsayımlar yapılmıştır. Böylece faktör veya parametreler için sağlıklı bir veri oluş turulmuş» veriler »tanımlanan fayda, yararlılık, en az kayıp veya en fazla kazanç bazındaki Ölçütlere göre değerlendirilerek ekonomik gemi hızı belirlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, ekonomik gemi hı zının belirlenmesinde kullanılan geleneksel tekno-eko- nomik ölçlitler ile günümüze değin yapılmış olan çalış maların özetleri ve değerlendirilmesi sunulmuştur. İkinci bölümde gemi hızının belli oranlarda a- zaltı İması veya artırılması sonucu gemi işletmeciliği nin en önemli maliyet öğesi olan yakıt sarfiyatının hangi dtlzeyde değişeceği hususunda bir takım bağıntı lar oluşturulup, örnek çözümler verilmiştir. UçtincU böltimde gemilerdeki tipik enerji balans ları belirtilerek, enerji tasarrufu açısından dizayn sürecinin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Dördüncü" bölümde, bir ticaret gemisinin olası çalışma koşulları içersinde isletme maliyetleri, yük arzı eksikliği veya diğer açılardan oluşabilen düşük doluluk oranlarında sefer düzenlenmesine bağlı olarak parametrelerdeki değişimlerin genel bir analizi yapıl mıştır. Böylece ekonomik gemi hızını belirleyen fak tör veya parametrelerin matematik modelinin çalışma koşullarına bağlı olarak belirlenmesi olanaklı hale getirilmiştir. Besinci bölümde ekonomik gemi hızı bir kavram olarak ele alınmış, dördüncü bölümdeki genellemeler yerine spesifik değerler göz önüne alınarak, bir ge minin ekonomik hızının bulunmasına örnek çözümler ve rilmiştir. Ayrıca, olası maliyet değişimleri veya var- sayımlardaki hataların bulunan sonuçları hangi düzeyde etkilediği CSensitivity Analysis) incelenerek sonuçla rın yeterliliğine açıklık getirilmiştir. Son bölümde ise ekonomik hızın belirlenmesi problemlerinin genel kritiği yapi-larak, varılan so nuçlar ve Öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
PREDICTION OF ECONOMIC SPEED OF SHIPS FOR GENERAL FUEL SAVING SUMMARY This thesis consists of six chapters. In the first chapter economic criteria used in ship investment and ope rations are di fined and a summary of past studies are gi ven in a cronological order. Chapter 2 deals with the effect of ship speed on fuel economy which is the most important factor in ship operating. In general, a reduction in speed results in an increased voyage time, reduced annual cargo capacity and income, and reduced fuel consumpi ton. The results of analyses show that, for a reduction in ship speed by 1-15%, fuel saving ratio per centage can be calculated by using the following formula: 6V YTO =190 - Here, 6V is reduction in ship speed and V is the original speed value. For instance, when the ship speed is reduced by 10 %, fuel cost will be reduced by 19%. In the above formula, it is assumed that the Admiralty cons tant is constant for small values of 6V. Therefore this formula will not be valid for large values of