İstanbul'da toplu konut alanlarında gündelik yaşamın mekan üzerinden değerlendirilmesi
Evaulation of everyday life in the open and domestic spaces of public housing settlement
  1. Tez No: 397824
  2. Yazar: RÜYA KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN PULAT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Gündelik yaşam bir dizi eylemi içinde barındırır. İnsan bu eylemleri bedeni sayesinde gerçekleştirerek zaman-mekan etkileşiminde deneyime dönüştürür. Diğer bir deyişle mekanı sürekli yeniden üretir, değiştirir. Bu mekansal değişim, toplumda meydana gelen politik, ekonomik, teknolojik ve sosyo-kültürel değişimlerle paralel ilerler ve beraberinde de toplumdaki yaşam biçimlerini, aile yapılarını ve bireylerin gündelik yaşamlarını değiştirir. Gündelik hayatın kapsamını gündelik pratiklerin yanı sıra onun zamanla etkileşiminde ortaya çıkardığı ikilemi oluşturur. Gündelik yaşam sabahtan akşama ve akşamdan sabaha olmak üzere bir döngüden ibarettir. Gündelik yaşamın dünü, bugünü ve yarını sürekli kendinin tekrarıdır. Sabah uyanmak, kahvaltı yapmak, işe gitmek, işten dönmek, yemek yemek ve uyumak gibi… Ancak gündelik yaşamın bu döngüsel ve rutin olma halinin tersine bir de sürekli çizgisel ilerleyen tarihselliği vardır. Burada gündelik hayatın değişimi söz konusudur. Gündelik yaşamın içindeki insan-insan, insan-toplum, insan-mekan, insan-çevre, toplum-çevre arasındaki ilişki bağlamında meydana gelen davranış kalıplarını anlayarak insan yaşamına daha uygun çevreler tasarlamak mümkündür. Bu hipotez doğrultusunda, kentlerde değişen gündelik yaşamın konut mekanına ve yakın çevresine etkilerini irdelemek tezin amacını oluşturmaktadır. Burada gündelik yaşamı anlamak, kavramak ve fiziksel mekanların yaşantı temelli kullanımlara uygunluğunu tartışmak hedeflenmektedir. Çalışmanın amacı kamu eliyle yapılan toplu konut alanlarında değişen toplumsal yaşamın gündelik yaşam ve mekan üzerinden okunması, konut ve yakın çevresinin kullanıcıların yaşam biçimine, gündelik yaşam ritüellerine uygunluğunun değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Everyday life includes various activities. Human performs these activities with body, and it converts to experience at time-space interaction. In other words, italways reproducts space, it changes. Spatial change depends on political, economical, technological and socio-cultural changes occured in society. Along side with these changes, lifestyles, family structures and individual everday life in society are effected. Addition to everday activities, the scope of everyday life subject is consisted of the dilemma occured in time interaction. Including from morning to night and from night to morning, everday life consist of circle. The past, today and future of everday life always repeats oneself. Like waking up, having breakfast, going to work, coming back to home, eating and sleeping… However, the opposite of cyclical and being routine situation, everday life has historical time moved on linear. In this point, the change of everday life is discussed. Human-human, human-society, human-space, human-environment, society-environment are in relation with each other within the everyday life. Alongwith this relation, pattern languages occur and thanks to these patterns can be desingn more viable spaces for human lifestyles. In accordance with this hypothesis, the purpose is to explicate the impactsof everyday life changing in the cities on housing and environment. The object of thesis is to distinguish everyday life, to comprehend everyday life and to discuss the availability including fundamental experience of physical spaces. The aim of the study is assessing the varying social life at everyday life and space in mass housing settlements constructed by public, evaulating the suitability of housing and environment to user's lifestyles and everyday life rituals.