Multi-objective optimization of dynamic behaviour of automotive clutch system and power transmission
Otomotiv debriyaj sisteminin ve güç iletiminin dinamik davranışının çok amaç fonksiyonlu optimizasyonu
- Tez No: 397949
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA MUGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, dinamik sistemlerin optimizasyonu incelenmiş, optimizasyon işlemi için en doğru yöntem seçilmiş ve bu yöntem dinamik bir problemi çözmek maksadıyla kuru sürtünmeli bir debriyaj sistemi üzerinde çalışılmış, gerekli modeller kurulup, sonuçlar fiziksel ölçümlerle karşılaştırılmıştır. Debriyaj ve çift kütleli volan sistemleri özellikle yuvarlanma titreşimlerini sönümlemek için dizayn edildiği halde, şimdiye kadar fazla incelenme şansı bulmamış eksenel tireşimleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Optimum design of a clutch and dual mass flywheel system is investigated. The clutch systems are generally studied by considering rotational vibrations of engines and by assuming that they are usually exposed to axial vibrations. They generally do not have any specialized equipment to damp axial and rotational vibrations due to the following two reasons: first, the package area of the system is very limited in clutch systems and there is no available space to put some springs and dampers to reduce such vibrations. Second, these axial vibrations are normally very insignificant to be considered in the analyses and most of such vibrations are damped by the diaphragm spring and cushion springs. Nonetheless, this may sometimes lead to some unexpected results in the powertrain system such as the rattle noise on clutch itself or transmission to solve which global optimization techniques are employed in this study. Genetic algorithm methods have been choosen as the global optimization algorithm. The components in the clutch system are modeled analytically. Then, by considering the pedal characteristics and vibrations of pressure plate as objective functions, a multiobjective (Pareto) optimization problem is solved. It is shown that analytical models agree well with the experimental measurements and vibrations in the clutch system can be reduced significantly by optimization.