Betonarme yüksek bir binanın tasarımı ve çelik bağ kirişlerin yapının sismik performansı üzerindeki etkisi
Structural design of a high-rise reinforced concrete building and the effects of steel coupling beams on seismic performance of the building
- Tez No: 397978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NECMETTİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İstanbul gibi tarih boyunca şiddetli depremlerin yaşandığı kozmopolit bir şehirde yüksek binalara olan rağbet özellikle son yıllarda büyük ölçüde artmıştır. Ülkemizde 2008 yılında İstanbul ilinde yapılacak yüksek binaların depreme dayanıklı olarak tasarlanabilmesi için İstanbul Yüksek Binalar Deprem Yönetmeliği yayımlanmıştır. Sunulan bu tez çalışmasında İstanbul'da yapılması planlanan 45 katlı betonarme yüksek bir binanın tasarımı halen taslak halinde olan İstanbul Yüksek Binalar Deprem Yönetmeliği esas alınarak yapılmıştır. İhtiyaç duyulan noktalarda belirtilerek yabancı kaynaklara da başvurulmuştur. Aynı zamanda binadaki betonarme bağ kiriş elemanları, çelik bağ kiriş elemanlar ile değiştirilerek zaman tanım alanında doğrusal elastik olmayan analiz, PERFORM-3D programı kullanılarak tekrarlanmış ve her iki doğrusal olmayan analiz sonuçları ile binanın sismik performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In last few years, demand to construct high-rise buildings increased substantially in Istanbul, a cosmopolitan, which the city had faced numerious severe earthquake disasters in history. In 2008, Istanbul High-Rise Buildings Earthquake Code was released by Istanbul Metropolitan Municipality, for structural design of high-rise buildings according to earthquake resistance criterias in buildings which are going to be constructed in Istanbul. In this master of thesis, a 45 story, 180 meters height-reinforced concrete high-rise building is modeled and designed according to Istanbul High-Rise Buildings Earthquake Code, which is still a draft version. Foreign codes, standards, guidelines and papers in academic literature are also reviewed and referred where it necessitated. On the other hand, diagonally reinforced concrete coupling beams of the structure are replaced with steel coupling beams and nonlinear time history analysis is repeated by PERFORM-3D software and the seismic performance of the structure is evaluated again.