AVM içindeki eğlence alanları ve bu alanların AVM'lere etkisi: İstanbul örneği
The effect of the enclosed entertainment areas to the shopping centers: Sample of Istanbul
  1. Tez No: 398010
  2. Yazar: EMEL KANBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EYÜP EYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Alışveriş ve eğlence medeniyetin başlangıcından bu güne dek kent hayatının merkezinde bulunmuş, toplumsal ilişkilerden etkilenmiş ve toplumsal ilişkileri etkilemiştir. Zaman içinde her ikisi de toplumsal ve ekonomik dönüşümlerle birlikte dönüşmüş, kent içindeki yerleri ve şekilleri değişmiştir. 20. yüzyılda alışverişin en yaygın, en tercih edilen ve hatta diğer alışveriş alanlarını domine ederek yok olmaya iten yapıları alış-veriş merkezlerinin sayıları çok hızlı bir biçimde artmış ve sektör içinde çok yüksek bir rekabet ortamı oluşmuştur. Aynı dönemde kentteki eğlence merkezi geliştiricileri de tek başlarına tutunamamaya başlamış kendilerine iş birliği yapacak ve karşılıklı ilişki sağlayabilecekleri alanlar aramaya başlamışlardır. Bu durum alışveriş ve eğlencenin birlikte servis edilmesine sebep olmuş/olanak sağlamıştır. Amerika'da 20. Yüzyılın ortalarında tam şeklini almış olan alışveriş ve eğlencenin birlikte servis edildiği bu alanlar 'kentsel eğlence merkezleri' olarak anılmaya başlamıştır ve alışveriş ve eğlencenin nasıl bir sinerji oluşturdukları, birbirlerini nasıl etkiledikleri araştırılmaya başlanmıştır. AVM'lerin rekabet gücünü arttıran eğlence alanlarıyla ilgili araştırmalar, tüketici algısı, tüketici davranışı, AVM'lerin çekiciliği, AVM'lerde etki ölçümü başlıkları altında incelenmiştir. Literatürde bu başlıklar altında incelenen AVM'lerin sıklığı Amerika'dadır; bununla birlikte Avustralya ve Uzak Doğu'dan örnekler de incelenmiştir. Ancak bu tip bir çalışma henüz Türkiye'de yapılmamıştır. Çalışmanın literatürdeki bu tip bir açığı kapatması düşünülmektedir. Bu çalışmanın ilk iki bölümünde, çalışma esnasında karşımıza çıkacak AVM ve eğlence merkezleri sınıflandırması ve kavramlar, üçüncü bölümde AVMlerdeki eğlence mefhumu ve eğlence alanlarının AVM'leri nasıl etkilediğiyle ilgili literatür araştırması ve dördüncü bölümde bu araştırmalardan elde edilen yöntemlerle yeni bir model oluşturulup İstanbul' da bulunan AVM'ler içindeki eğlence alanlarının içinde bulundukları AVM'lere nasıl bir etkileri olduğunu alan çalışmasıyla ölçmüştür.
Özet (Çeviri)
Shopping and entertainment has been in the center of urban life, affected by social relations and affected social relations since the beginning of civilization. Throughout time both shopping and entertainment and their places and forms in cities have transformed via social and economic transformations. Shopping malls, which are the most common and preferable places for shopping, have drastically increased in numbers and have dominated other shopping areas and force them to diminish therefore created a steep competition. Similarly entertainment areas starting to have difficulties hanging on inside cities on their own have searched for cooperation and fields to create mutual relationships. As a result, opportunity to serve shopping and entertainment together has risen. In USA, shopping malls, places offering shopping and entertainment simultaneously, that have reached their final form and they have been started to be called Urban Entertainment Centers since the middle of 20th century. Therefore, the synergy between shopping and entertainment has been researched since then. Research on entertainment centers, which increase shopping malls' competitive capacity, has focused on consumers perception, consumer behavior, attractiveness of shopping malls and effect measurements in shopping malls. Most of the shopping malls that have been subjected this kind of researches are located in USA; even though there are a few examples from Australia and Far East. Such a study has not been conducted in Turkey. Therefore this study would provide useful information in such matters. This study will offer a literature review in the concept of entertainment, create a new model depending on literature and measure the influence of entertainment centers, which are located in shopping malls in İstanbul, on the shopping malls that they are located in.