KFG ve AHP yöntemlerinden faydalanılarak dezavantajlı kişilerin istihdamını arttırmaya yarayacak bir platform tasarımı
Design of the career platform to increase the employment of disadvantaged people by using the combined QFD and AHP methods
- Tez No: 398062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAR ÖZTAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de işsizlik, üzerinde durulması gereken önemli problemlerin başında gelmektedir. Dünya ekonomisinde yaşanan değişimler ve birçok çevresel faktörden dolayı her geçen gün iş olanakları kısıtlanmaktadır. İşsizlik oranının artması ile toplumdaki bireyler var olan işlere girebilmek adına iş bulma sürecini sağlıklarını bozacak düzeyde bir yarışa dönüştürebilmektedir. İnsanlar için zor olan bu süreç, toplumda bazı özelliklerinden dolayı dezavantajlı olan bireyler açısından çok daha zor olmaktadır. Bu kişiler iş bulma ümitlerini bir süre sonra tüketip, sosyal hayattan yavaş yavaş çekilmeye başlamaktadır. Bunların yanında gelişen teknoloji ve çeşitlenen piyasalar ile çalışma koşulları ve iş çevresi günden güne değişmekte ve yeni iş fırsatları oluşmaktadır. Ülkemizde işsizlik oranının fazla olması ile birlikte tartışılacak bir diğer konu işgücü açığının olmasıdır. Genel itibariyle bakıldığında mevcut olan bu uyuşmazlığın giderilmesi ve istihdam politikalarının geliştirilmesi gerekmektedir.Ülkemizde istihdam çalışmalarına bu sorunları giderebilecek makul bütçeler ayrılmaktadır ve özellikle dezavantajlı grupların istihdamını arttırmaya yönelik bir çok proje, araştırma ve çalışma yapılmaktadır. Bursiyer olarak içinde yer aldığım Türkçe adı“Engelleri Kaldırarak Bir Araya Gelelim”, ingilizce“Get together without barriers (G@together)”isimli uluslararası TUBİTAK projesinde dezavantajlı gruplara yönelik istihdam artışını sağlayabilecek bir çalışma yürütülmüştür. Proje kapsamında belirlenen ve iş bulma konusunda normal standartlardaki insanlara göre dezavantajlı sayılabilecek bireylerin istihdamını arttırmak amaç olarak belirlenmiştir. Proje kapsamında evlilik, doğum, çocuk sahibi olma vb. durumlardan dolayı çalışmayı bırakmış fakat bu sürecin düzene girmesi üzerine tekrar iş hayatına dönmek isteyen yüksek öğrenim seviyesine sahip kadınlar dezavantajlı grup olarak belirlenmiş ve çalışma bu grup üzerinde değerlendirilmiştir. Projede belirlenen dezavantajlı grubun karşılaştığı engeller ve bunları çözmeye önelik analizler yapılmış ve dezavantaj oluşturabilecek bilgilerin gizlendiği bir sosyal kariyer platformu düzenlenmesi amaçlanmıştır. Düzenlenen bu platformda belirlenen dezavantajlı grubun farkındalıklarını arttırmak, toplumda maruz kaldıkları sosyal içermelere karşı psikolojik destek vermek ve iş hayatına katılmaları için uygun iş fırsatları sunmak planlanmaktadır. Bu bakımdan platform daha çok sosyal bilimler dikkate alınarak tasarlanmış, dezavantajlı grupların topluma, sosyal ve iş hayatına kazandırılması üzerine kurulmuştur. Bu tez çalışmasında proje kapsamında düzenlenmiş olan bu kariyer platformunun sağlayacağı fonksiyonel özellikleri üzerinde durularak kullanıcı istek ve taleplerine göre platform nicel olarak tasarlanması amaçlanmaktadır. Günümüzde yeni ürün/hizmet geliştirme veya var olan ürünlerin iyileştirilmesi sürecinde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Kalite Fonksiyon Göçerimi(KFG) bu amaca hizmet eden ve yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Müşteri taleplerine önem vermesi ve tasarımı bu taleplere göre biçimlendirmesi birçok organizasyon tarafından tercih edilme sebebidir. Kalite Fonksiyon Göçerimi kullanımının organizasyonlar açısından çok yönlü faydalar sağlamasına rağmen yanlış uygulanması zaman ve maliyet kaybına sebep olmaktadır. Müşteri istek ve beklentilerinin yanlış bir şekilde belirlenmesi ve bilinçsiz olarak derecelendirilmesi Kalite Fonksiyon Göçeriminin uygulamalarının genel bir problemidir. Farklı görüşlere sahip olan grupların isteklerinin bir arada toplanıp, değerlenmesinin sağlıklı sonuçlar vermeyeceğinden dolayı bu problemi çözmek adına bu tez çalışmasında Yeniden Düzenlenmiş Kalite Fonksiyon Göçerimi (YDKFG) yöntemi uygulanması amaçlanmıştır. Bu yöntem sayesinde kullanıcılar bakış açılarına göre gruplandırılarak istek ve beklentileri ayrı şekilde değerlendirilmektedir. Daha sonra ortak bir payda da belirlenen fonksiyonel özellikler her bir kullanıcı grubuna göre değerlendirildikten sonra yöntem sonucunda belirlenen en önemlileri tüm gruplar içinde geçerli olmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıcı istek ve beklentilerinin önem derecelerini belirlemek, doğru değerlendirmek için Kalite Fonksiyon Göçeriminde Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yönteminden faydalanılmaktadır. Birleştirilmiş AHP-KFG yöntemi literatürde birçok uygulamada kullanılmıştır. Tutarlı ve faydalı sonuçlar elde eden bu yöntemlerin bu çalışmaya da büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Elde edilen bulgular neticesinde tasarlanacak olan sosyal kariyer platformunun fonksiyonel özellikleri değerlendirilmiş olacak ve tüm kullanıcı gruplarını en üst düzeyde memnun edecek özelliklerin tespiti sağlanacaktır. Belirlen bu fonksiyonel özellikler, kurulacak olan bu sistemin olmazsa olmazları olacaktır. Bu sayede tüm kullanıcı grupları memnun edilirken sistemin kullanılabilirliği ve popüleritesi artacak ve sistem daha geniş kitlelere hitap edecektir. Böylelikle daha fazla iş imkanının ve desteğin sağlandığı, daha fazla dezavantajlı bireyin yararlandığı bir platform kurulumu gerçekleştirilecek ve nihayetinde istihdamın artmasına ve bu artışın sürdürülebilirliğine katkı sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, as in many developing countries, the unemployment is one of the major problems which need to focus on and consider. In Turkey, although the labor force participation rate has increased for a long time, the unemployment rate is still very high. In the long run, policy makers and economists have carried on a work about identifying the unemployment reasons and finding solution ways. Job opportunities are limited day by day because of the changes in the world economy and many environmental factors. With the increase in the unemployment rate, individuals in the community transform the job placement process to a race that disrupt their health in order to get a job. Actually, this process is very difficult for people but when examined it is much more difficult for the disadvantaged people who have some undesirable features in society. These features are not interfere with work , but there is a bias ingrained in society. So these people have disadvantages during the recruitment. These people consume the hope of finding a job after a while and begin to slowly withdraw from social life. From a different viewpoint, working conditions and the business environment is changing day by day and new job opportunities are formed through the developing technology and diversifying markets. As in the world, the new working areas need for employees in Turkey. In our country, another issue to be discussed is labor deficit along with the high unemployment rate. When considered from this point of view, there is an inconsistency. In general, the existing inconsistency need to be resolved and eliminate and employment policies should be developed. In our country, the employment studies budgeted sufficiently in order to solve these problems and a lot of projects, researches and studies are conducted to increase especially disadvantaged groups' employment. In Turkish“Engelleri Kaldırarak Bir Araya Gelelim”and in English,“Get together without barriers (G@together)”entitled the international project of TUBITAK, in which I studied as a scholar, conducted a study in order to increase employment for the disadvantaged people. In this project, the main goal is to increase the disadvantaged employment and to reintegrate these people into the society. Within the scope of the project, initially all groups who are disadvantaged comparing to others in the matter of finding a job have been examined. According to easy data acquisition,“the over qualified women who has left business life because of maternal or childcare reasons and want to return back to business life”as a disadvantaged group is determined in the project. Then, the studies have focus on the determined group and this group has been analyzed. Some data such as their employment rate, labour force participation rate, education level, sectors etc. has been gathered and barriers, which the disadvantaged group faced, have been identified in the project. Then, solutions have been searched in order to eliminate these barriers and it proposed to design a social career platform that hide the personel information which may cause to be at a disadvantage. At this platform, it has been proposed to increase the awareness of the determined disadvantaged group, to provide pyschological support against to social inclusion that they have been exposed in the society and to provide appopriate job opportunities as to participate in the business life. Therefore, the platform is designed consideringly more about the social sciences and is built to make the determined disadvantaged group joined the society and participated in social and business life. In this thesis, it is intended to design this platform quantitatively according to user groups' demands and expectations. User groups are disadvantaged job seekers, employers and institution that provide the service. In this study, the functional attributes of the career platform, organized within the scope of the project, have been examined. Today, a lot of the methods are used to develop a new product/service or to improve the existing products/services. Quality Function Deployment (QFD), which serves these purposes and is one of the commonly used the methods. The method of Quality Function Deployment places emphasis on customer demands and expectations and designs the product/services by transforming customer demands and expectations to technical requirements. In this process, it examines the feasibility, relationships and importances of technical requirements. A number of organization prefer to use the method of QFD for this reason. In this thesis, the main aim is to implement Quality Function Deployment to develop the social career platform in line with user demands and expectations. Quality Function Deployment is an useful method in order to develop a new product/service or to improve the existing product/service and provides multiple benefits to organizations but if implemented wrongly, it causes loss of time and cost. There are important points to take into account when using the QFD. One of them is to identify the customer demands and expectations precisely. The customer demands and expectations are basic data for implementing QFD and if they are true and precise, the method will be useful. The other point is to determine the importance of customer demands and expectations deliberatively. In the Quality Function Deployment applications, the importance of customer demands and expectations can be grade subjectively and it does not sometimes provide benefit. These two points are generally problems of QFD. In this thesis, Quality Function Deployment is revised and combined with the method of Analytic Hierarchy Process (AHP) in order to eliminate these two problems. At the Quality Function Deployment applications, to aggregate the demands and expections of groups, which have different views, and to evaluate them do not give the healthy results. Thefore, it has been intended to revise the Quality Function Deployment in this study. The Revised Quality Function Deployment classifies the users according to their viewpoint and evaluate their demands and expectations separately. Firstly, the users are grouped as latent stakeholders, expectant stakeholders and definitive stakeholders according to stakeholder theory and then their demands and expectations are aggregated. Secondly, functional attributes are identified for all demands and expectations. After that, the relationship between the functional attributes and the user demands and expectations is determined. Thirdly, for latent stakeholders, the user demands and expectations are designated importance. According to this grade, the functional attributes are evaluated and then the determined most important functional attributes is selected. Fourthly, for expectant stakeholders, the user demands and expectations are designated importance and the selected functional attributes are evaluated. Similarly, the determined most important functional attributes is selected. Lastly, for definitive stakeholders, the user demands and expectations are designated importance and the selected functional attributes are evaluated. And the determined most important functional attributes are essential and required for all groups. Analytic Hierarchy Process (AHP) is a technique that used to prioritize based on comparison among the criteria and helps decision makers. At the Quality Function Deployment applications, Analytic Hierarchy Process is utilized to determine importance of the user demands and expectations and to evaluate them correctly. Combined AHP-QFD is used in many applications in the literature. It is expected that the implementation of this methods provide a major contribution to this study in order to achieve consistent and useful results. As a result of the study, the obtained findings is the functional attributes that are necessary to design the social career platform. The determined functional attributes must be established absolutely in this platform. By this way, it is expected that all user groups will use the platform easily and be satisfied at the highest level. Thus, popularity of the platform will be increase and the platform will provide service for a wider population. By the popularity of the platform, more employment opportunities and support will be provided and more disadvantaged people will benefit from the platform. In conclusion, an increase in employment for disadvantaged people and the sustainability of this growth can be achieved.