TRT repertuarında yer alan Sinop türkülerinin edebi ve müzikal analizi ve tasnifi
The literal and musical analysis and classification of Sinop 'turkus' taking place in trt repertoire
- Tez No: 398323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALTIOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez çalışmasında TRT Türk Halk Müziği Kırık hava repertuarında bulunan Sinop yöresi türküleri tespit ve tasnif edilmiş olup müzikal ve edebi açıdan incelenmiştir. Çalışmanın amacı yöre müziğine ve dolayısıyla Türk kültürüne katkıda bulunmak, Sinop yöresi türkülerinin tasnifini ve analizlerini yaparak Türk folkloru konusunda yapılacak olan çalışmalara bir basamak sağlamaktır. TRT Türk Halk Müziği Kırık hava Repertuarında bulunan Sinop türkülerinin tasnif ve analizlerinden önce, çalışmanın ikinci bölümünde Sinop ili ile ilgili genel bilgilere yer verilmiş, ardından Sinop ili halk müziği ile ilgili bilgilere değinilmiştir. Çalışmanın bundan sonraki aşamasında TRT Repertuarında yer alan Sinop türkülerinin tasnifi yapılmış, türküler, dizi yapısı, usül, işlenen tema, ses genişliği, derleme tarihi, derlemenin yapıldığı mahal, derleyen kişi ve kurum, kaynak kişi, seyir karakteri, kafiye düzeni, hece ölçüsü, hece durağı, karar sesi ve nazım türü kriterleri kullanılarak sınıflandırılmış, yüzdesel kriterler doğrultusunda tablolar halinde sunulmuştur. Daha sonra ise türkülerin müzikal ve edebi analizleri yapılmıştır. Müzikal analizler sırasında TRT Repertuarında yer alan Sinop türkülerinin dizileri, karar sesleri, güçlüleri, seyir karakterleri, donanımları, ses genişlikleri, usülleri, nota süreleri ve metronomları kriter olarak saptanmıştır. Edebi analiz bölümünde ise türküler, tema, konu, şiir yapısı ve dil özellikleri bakımından incelenmiştir. Son olarak ele alınan sonuç bölümünde ise Sinop ili ve ilçelerine ait 24 türkünün incelenmesi sebebiyle edinilen tespitler, analiz sonuçları, gözlemler ve öneriler listeler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, folk songs of Sinop region in TRT Turkish Folk Music repertoire are classified and analyzed in terms of musical and literary features. The aim of this study is to contribute to regional music and Turkish culture, and to be a step for the future studies of Turkish folklore by classifying and analyzing Sinop's regional folk songs. Before the classification and analysis of Sinop's folk songs in the TRT Turkish Folk Music repertoire, historical, geographical and cultural information about Sinop takes place in the second section of the study. In the third section, the study includes information about the folk music of Sinop. In the forth section, folk songs of Sinop region in TRT Turkish Folk Music repertoire are analyzed and classified by the structure of scale, rhythm, theme, register, date of compilation, compilation place, compiler, type of poetry, rhyme scheme and syllabication. The percentages of criteria are represented in the classification charts. In the fifth section of this study, the folk songs are analyzed in terms of musical and literary features. In the part of the musical analysis of Sinop's folk songs, the folk songs are studied in terms of various musical features. An evaluation part comes after the analysis of each folk song. In the part of literary analysis, the folk songs are studied in terms of theme, subject, structure and language features. In the epilogue, suggestions and observations that are made by analyzing the 24 folk songs of Sinop region are mentioned.