Uluslararası enerji hukukunda petrol ve doğalgaz ticareti
Oil and gas trade in i̇nternational energy law
- Tez No: 398370
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) çerçevesinde ülkelerin kendi ihracatları için pazar erişiminin gelişimesini teşvik etmek ve dünya pazarında rekabet güçlerini artırmak için doğal enerji kaynaklarını kullanmak yönünde, petrol ve doğal gaz üreten ülkelere yardımcı olmak ve transit ülke olarak Türkiyenin AB'de ve uluslararası çapta enerji ticaretinde hukuklarının daha sıkı korunmasını sağlamak, Azerbeycan ve Türkiye arasındakı kardeşlik hukukunu Doğal Gaz Projesi olan TANAP'ın bağlamında bir daha vurgulamak, Enerji Şartı Anlaşmasının ve enerji hukukundaki ticari kanunların yardımıyla, Türkiyenin Avrupa ülkelerine enerji nakline ilişkin, enerji politikasını güçlendirmek ve Tanapın bu açıdan her iki devlet, Azerbaycan ve Türkiye için önemli noktalarını dikkate alarak, Azerbaycanın Rusyaya bağımsız enerji ihracını göz önünde bulundurmak Türkiyenin enerji transiti ülkesine dönüşümünü değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assist petroleum-producing countries in preserving theirability, in the context of future trade negotiations, to use their natural energy resources topromote their development and enhance their competitiveness in the world market, while defending and improving market access for their exports within the framework of the World Trade Organization (WTO) as well as to provide the protection of legal policy of Turkey as a transit state, within international arena and EU, to emphasise again a brotherhood law among Azerbaijan and Turkey by Tanap Project, to strengthen energy policy related to the energy transport through Turkey to european countries by taking into account the chief points for both Turkey and Azerbaijan related to Tanap Project exporting independently from Russia natural resource of gas of Azerbaijan to Russia and evaluating Turkey to become as an energy transportation region.