Uluslararası petrol ve doğal gaz boru hattı sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklara uygulanacak hukuk ve uyuşmazlıkların çözüm yolları
Applicable law and resolution of disputes arising from international oil and gas pipeline contracts
- Tez No: 988792
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya nüfusunun 1950'lerden günümüze iki kattan daha fazla bir artış gösterdiği izlenmekte ve önümüzdeki yıllarda da hızlı artışın devam edeceği öngörülmektedir. Dünya nüfusundaki bu hızlı artış ile birlikte ekonomik ve teknolojik gelişmeler Dünya'daki enerji ihtiyacını arttırarak, zaten kısıtlı olan kaynakların gün geçtikçe daha da yetersiz hale gelmesi sonucunu doğurabilecektir. Dünya'daki alternatif enerji arayışları devam ederken, petrol ve doğal gaz günümüzde hala en önemli ve stratejik enerji kaynağı olmaya devam etmektedir. Görünür bilinen petrol rezervlerinin coğrafi dağılımındaki eşitsizlik dünya ekonomik sisteminin temel bir çelişkisini ortaya koymaktadır. Petrol ve doğal gaz rezervlerinin dağılımındaki bu eşitsizlik, dünya sanayii merkezlerini çoğunda petrolün bulunmaması veya yetersiz kalması buna karşılık az gelişmiş veya üçüncü dünya ülkeleri olarak adlandırılan ülkeler ile Rusya ve eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetlerinde petrol ve doğal gaz rezervlerinin mevcudiyeti sanayileşmiş ülkeler ve petrol ve gaz rezervine sahip ülkeler arasında savaş boyutuna kadar gelebilen sürtüşmeler bu coğrafi dağılımın bir sonucu olarak gerçekleşmiş ve hala gerçekleşmektedir. Bununla birlikte bu coğrafi dağılımdaki eşitsizliğin bir başka sonucu da petrol ve doğal gazın ülkeler arası naklinin önemli ekonomik meselelerden bir haline gelmesidir. Petrol ve doğal gazın sınır-aşan boru hattı projeleri ile taşınmasında genellikle kullanılan hükümetler arası sözleşme, ev sahibi hükümet sözleşmesi inşaat ve işletme gibi diğer proje anlaşmaları ile bir hukuki rejim kurulmaktadır. Uluslararası Petrol ve Gaz Boru Hattı Sözleşmeleri, sınır ötesi nitelikleri gereği farklı hukuk düzenlerine tâbi pek çok farklı menfaatin çatıştığı hukuki metinler olmaları dolayısıyla bu sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların tabi olacağı hukukun ve uyuşmazlıkların çözümünde uygulanacak yöntemlerin belirlenmesinde alıcı, satıcı, yatırımcı ve transit ülke menfaatlerinin gözetilmesi ve bu amaçla bağımsız uluslararası kuruluşlar önderliğinde bahse konu projeler ile ilgili hukuki rejimi düzenleyecek adımların atılması uluslararası gaz ve petrol ticaretini daha elverişli bir hale getirecektir.
Özet (Çeviri)
The world population has more than doubled since the 1950s and is expected to continue to increase rapidly in the coming years. This rapid increase in the world's population, together with economic and technological developments, will increase the world's need for energy and may cause the already limited resources to become more and more inadequate as time goes by. While the search for alternative energy in the world continues, oil and natural gas are still the most important and strategic energy sources. The inequality in the geographical distribution of apparent known oil reserves reveals a fundamental contradiction of the world economic system. This inequality in the distribution of oil and natural gas reserves, the absence or insufficiency of oil in most of the world's industrial centers, the presence of oil and natural gas reserves in the so-called underdeveloped or third world countries and in Russia and the Republics of the former Soviet Union, and the presence of oil and natural gas reserves in the industrialized countries and the countries with oil and gas reserves have been and are still taking place as a result of this geographical distribution. In addition, another consequence of this inequality in geographical distribution is that the transport of oil and natural gas between countries has become one of the important economic issues. A legal regime of intergovernmental agreement - host government agreement other project agreements such as construction and operation is established, which is generally used in the transportation of oil and natural gas through transboundary pipeline projects. Since International Oil and Gas Pipeline Contracts are legal texts in which many different interests subject to different legal orders conflict due to their cross border nature, the interests of the buyer, seller, investor and transit country should be taken into consideration in determining the law to be subject to the disputes arising from these contracts and the methods to be applied in the resolution of disputes, and for this purpose, taking steps to regulate the legal regime related to the projects in question under the leadership of independent international organizations will make international gas and oil trade more favorable.