Dış ticarette teslim ve ödeme şekillerinde eğitim gereklerinin belirlenmesi
Determination needs of education in terms of payment and delivery in foreign trade
- Tez No: 348090
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde kişilerin ve devletlerin sürekli olarak çeşitli ekonomik ilişkiler içinde bulunması, uluslararası ticarete yeni boyutlar kazandırmıştır. Alıcı açısından ithalat, satıcı açısından ise ihracat olarak gerçekleştirilen dış ticaret, kıtaları birbirine bağlamakta, çok uzak mesafedeki alıcı ve satıcıyı aynı platformda karşı karşıya getirmektedir. Mal ve hizmet alımı ve satımına konu olan dış ticaret, yapılan ödemeler ve kurum ve kuruluşlar açısından iç ticaretten farklılık göstermekte, dış ticarette karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümü de daha karmaşık bir yapı oluşturmaktadır. Sosyal ve ekonomik ihtiyaçlar ile kalkınma ve büyüme ihtiyaçları ülkeleri dış pazarlara yönlendirmiştir. Dış ticaret kısaca ülkeler arasındaki mal ve hizmet ticaretinin tümü olarak tanımlanabilir. Dış ticaret işlemleri ithalat işlemleri ve ihracat işlemleri olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Dış ticarette kullanılan teslim şekilleri tarafların sorumluluklarını açıkça belirtmektedir. Dış ticarete konu olan taraflar çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak en uygun teslim şeklini ve ödeme şeklini seçmektedir. Dış ticarette kullanılan ödeme yöntemlerinin seçimi; mal ve sektör bazında yerleşik gelenekler, alıcı ve satıcı arasındaki güven derecesi, alıcının ödeme gücü, tarafların yaşadığı ülkelerin ekonomik politikaları gibi pek çok faktöre bağlıdır. Alıcı ve satıcı kendilerine sağladığı çok yönlü güvenceler nedeniyle diğer ödeme yöntemlerine oranla akreditif yöntemini daha çok kullanma eğilimindedir. Karmaşık yapısı gereği akreditif sistemin de uygulanmasında çok çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, genel olarak dış ticarette önemli bir yere sahip olan teslim ve ödeme yöntemlerinden bahsederek çeşitli açılardan ele almak ve bu doğrultuda Türkmen şirketlere dış ticaret konusunda temel bilgi vermek, dış ticaret eğitiminin önemi ve gereğini vurgulamaktır. Ayrıca ben Türkmenistan vatandaşıyım ve tekrar oraya dönmeyi planlıyorum. Bu çalışma sayesinde dış ticaret hususunda edindiğim bilgi birikimini ülkemin yararına ii olacak şekilde kullanmak niyetindeyim ve Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ticari ilişkilerin nasıl geliştirilebileceği probleminin de üzerinde durmaktayım. Bilindiği üzere Türkmenistan çok önemli petrol ve gaz kaynaklarına sahiptir ve Türkmenistan'ın ihracat gelirlerinin de büyük bölümünü oluşturmaktadır.Türkmenistan, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 27 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlığını kazanmış ve“Türkmenbaşı”olarak anılan Saparmurat Niyazov, Devlet Başkanlığını üstlenmiştir. Bağımsızlığının ilk yıllarında yaşanan en önemli gelişmelerden biri, 12 Aralık 1995 tarihinde BM Genel Kurulunda alınan bir kararla Türkmenistan'a“Daimi Tarafsız Ülke”statüsünün tanınması olmuştur. Türkmenistan'da tarafsızlık, devletin en önemli ilkelerinden biri olarak kabul edilmekte, dış politika bu statü temelinde belirlenmektedir. Bu nedenle Türkmenistan, güvenlik ve askeri nitelikli ittifaklara katılmamakta, topraklarında yabancı askeri üstler kurulmasına veya topraklarının yabancı askeri güçler tarafından kullanılmasına izin vermemekte, tarafsızlık statüsünü zedeleyeceğini düşündüğü politikalardan kaçınmaktadır.1 Bağımsızlığın kazanılması sonrasında Türkmenistan'ın dış politikası doğal gaz ve petrol ihracatı için pazar ve transfer yollarının sağlama alınması, doğal gaz ve petrol çıkarımı ve rafine edilmesi endüstrilerinin geliştirilmesi üzerine kurulmuştur.2 Bu arada 1990'larda devletin ekonomiye yoğun müdahalesi ve devlete ait şirketlerin ekonomide önemli bir yer tutması özel sektörün gelişmesini olumsuz etkilemiştir. Türkmenistan hükümeti yatırım ortamının iyileştirilmesi için çalışmalarda bulunmaktadır. Ancak bu çalışmalar uygulamada halen yetersiz kalmakta ve planlı ekonomiden piyasa ekonomisine geçiş süreci yavaş işlemektedir. Şu anda ülkedeki ekonomik faaliyetlerin yüzde 50'si devlet tarafından yönetilmektedir. Bu durum ülkede yatırım yapan Türk firmalarını da olumsuz yönde etkilemektedir.3 Dolayısıyla serbest piyasa ekonomisine geçişte çok sınırlı bir ilerleme kat edilmiştir. Planlı ekonomiden, serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde, özel mülkiyet hakkının tanınması ve özel hukuk alanının oluşturulması hayati önem taşımaktadır. Türkmenistan özel mülkiyetin tanınması konusunda ilk adımı 1992 yılında“Özelleştirme ve Demonopolizasyon Kanunu”'nu kabul etmesiyle atmıştır.4 Türkmenbaşı döneminde daha çok içe dönük bir dış politika izlenmiş ve Sovyet dönemi yapıları bozulmadan korunmuştur. Türkmenbaşı büyük çaplı ekonomik ve siyasi reformlar gerçekleştirmekten kaçınmıştır. Bunun sonucunda Batılı devletler de Türkmenistan ile ilişkilerini geliştirme konusunda çekimser kalmışlardır.5 Türkmenbaşı'nın 21 Aralık 2006 tarihinde hayatını kaybetmesinin ardından, dönemin en kıdemli Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Gurbangulu Berdimuhamedov, 11 Şubat 2007 tarihinde yapılan seçimlerle Türkmenistan'ın ikinci Devlet Başkanı seçilmiştir. Türkmenistan'da son seçimler ise 12 Şubat 2012 tarihinde düzenlenmiştir. Berdimuhamedov yönetiminde, Türkmenistan'da çok sayıda reformlar gerçekleştirilmiş,“aktif tarafsızlık”ve“açık kapılar”politikaları doğrultusunda, Türkmenistan'ın dış ülkelerle ilişkileri geliştirilmiş, bölgesel ve uluslararası işbirliğinin artırılmasına yönelik girişimler başlatılmıştır.6 Türkmenistan'ın enerji kaynakları üzerine rekabet son yıllarda artmıştır. Türkmenistan petrolünü en çok ithal eden ülkelerden Rusya ve Ukrayna, günümüzde bu kaynakların kullanımı hususunda Çin ve Körfez ülkeleri ile mücadele etmek zorundadır. Bu arada Türkmenistan da teknolojik ve ulaşım ile ilgili ekipmanın büyük kısmını ve hammadde ihtiyacını Rusya'dan karşılamaktadır. Bunun yanında Ukrayna ve Çin de Türkmenistan'a teknolojik ekipman sağlayan ülkelerdendir. Türkiye ise özellikle inşaat alanında öncü konuma sahiptir. Amerika ve Belarus'tan ise tarıma yönelik makine alımı yapılmaktadır.7 Diğer taraftan hükümet enerji sektöründeki yabancı yatırımları teşvik etmesine rağmen bu alandaki katı kontrolleri de devam ettirmektedir. Bu da yolsuzlukların artmasına ve piyasa ekonomisine geçişte hükümetin karının azalmasına neden olmaktadır.8 Günümüzde yatırım, ticaret, dış ticaret, ithalat ve ihracat gibi kavramların önemi daha da artmıştır ve ekonomik gelişmenin sadece devlet tekeliyle gerçekleşemeyeceği, özel sektörün de desteklenmesi gerektiği ortadadır. Fakat Türkmenistan çoğunlukla küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklerken büyük çaplı işletmeleri desteklemekten kaçınmaktadır. Bu Türkmenistan için bir risk faktörü gibi görünse de etkin bir mali denetim sistemi ve sağlam bir kurumsal yapının oluşturulması ile halledilebilecek bir mevzudur. Bu durum da Türkmenistan'daki ekonomi ve dış ticaret alanındaki yetersizliği gözler önüne sermektedir. Yapmış olduğum çalışma ile kısmen de olsa dış ticarette eğitimin ne kadar gerekli olduğuna vurgu yaparak küçük de olsa bir adım atılmasına katkı sağlamak gayesindeyim. Bunun yanı sıra Türkmenistan, Orta Asya'da Özbekistan'dan sonra ikinci önemli pamuk üreticisidir. Dünyanın en kaliteli pamuklarını Türkmenistan üretmektedir. Öyle ki dünya sıralamasında on dördüncü büyük pamuk üreticisidir. Ekonomik yapısı, doğal gaz, petrol ürünleri, pamuk ve tekstil sanayi, gıda ve hafif sanayi üzerine şekillendirilmiştir. Dördüncü büyük gaz rezervlerine sahiptir.9 Dört bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde konuya bir giriş yapılması ve konunun etraflıca anlaşılması açısından dış ticaret ve dış ticaretin önemli unsurlarından olan ihracat ve ithalat kavramları üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde dış ticarette teslim şekillerinden bahsedilerek, ihracatçı ve ithalatçıya yüklediği sorumluluklara yer verilecektir. Üçüncü bölümde ise dış ticarette ödeme şekillerindeki taraflar ve sorumlulukları aktarılacak, ihracatçı ve ithalatçı açısından ödeme şekillerinin avantajları ve dezavantajları açıklanacaktır. Dördüncü ve son bölümde ise çalışmamızın bel kemiğini oluşturan dış ticarette eğitimin gerekliliği üzerinde durularak konu neticelendirilecektir. Anahtar Sözcükler 1. Dış Ticaret 2. Teslim şekilleri 3. Ödeme şekilleri 4. Hizmet içi eğitim 5. Akreditif
Özet (Çeviri)
The people and governments have a variety of continuous economic relations to the international trade which has brought new dimensions nowadays, Imports from the buyer's perspective, if the seller in terms of the foreign trade as exports, connects the continents are very distant buyers and sellers on the same platform makes us face. Goods and services purchases and sales that are subject to foreign trade, payments and institutions and organizations in terms of domestic trade differs from the foreign trade problems and solutions of these problems and more complex forms a structure. Social and economic needs and the needs of growth and development has led countries to foreign markets. Foreign trade of goods and services trade between countries all briefly defined. Foreign trade transactions, import and export transactions, including transactions consist of two parts. Delivery methods used in foreign trade clearly states the responsibilities of the parties. Tradable considering various factors which parties the most appropriate mode of delivery and payment method selects. Used in foreign trade payment methods of selection; goods and in terms of industry built traditions, between buyers and sellers degree of confidence, the buyer's ability to pay, the parties inhabited countries' economic policies as so many factors depend on. Buyers and sellers provide to them due to the multiple assurances compared to other payment methods tend to use more letters of credit method. Due to the complex nature of credit in the system implementation problems are encountered in a wide variety. Purpose of this study, in general, foreign trade an important part in having delivery and payment methods mentioning the various aspects to consider and in this regard the Turkmen companies for foreign trade to give basic knowledge, foreign trade importance of education and the need to emphasize. Also I am a citizen of Turkmenistan and am planning to go there again. Through this work I gained knowledge in foreign trade issues that will benefit my country and I intend to use the trade relations between Turkey and Turkmenistan at the problem of how to improve I am standing on. As is known, Turkmenistan has a very important source of oil and gas and Turkmenistan's export revenues constitute the largest part. Turkmenistan, after the collapse of the Soviet Union gained independence on 27 October 1991 and“Turkmenbashi referred to as”Saparmurat Niyazov, has assumed the Presidency. Independence is one of the most important developments that occurred in the first year, the UN General Assembly on 12 December 1995 with a decision taken in Turkmenistan“permanent neutral country”status has been recognized. Turkmenistan's neutrality, the state is considered as one of the most important principles of the foreign policy are determined on the basis of this status. Therefore, Turkmenistan, security and military are qualified to participate in alliances, foreign military bases on the territory of the establishment or soil does not allow to be used by foreign military forces , that this would undermine the status of neutrality policies are avoided. The independence of Turkmenistan's foreign policy after the oil and gas market and for export to be taken to provide the means of transfer of natural gas and oil extraction and refining industry was founded on the development. Meanwhile, the state's economy in the 1990s, intensive intervention and state-owned companies hold an important place in the economy has negatively affected the development of the private sector. Turkmenistan government is working to improve the investment environment. However, these studies are still insufficient in practice and the process of transition from planned economy to a market economy is a slow process. Currently 50 per cent of economic activity in the country is governed by the state. Turkish firms investing in the country at this situation negatively affects. Therefore, the transition to a free market economy in very limited progress has been made. From planned economy, the transition to a free market economy, private property rights and the recognition of the creation of private law is vital. The first step in the recognition of private property Turkmenistan in 1992,“Privatization and the Law of Demonopolizastion”was not agreeing with the horse. Turkmenbashi era was more of an inward foreign policy and Soviet-era structures are preserved intact. Turkmenbashi perform large-scale economic and political reforms have been avoided. As a result, the Western states have remained reluctant to develop its relations with Turkmenistan. Turkmenbashi on 21 December 2006 after the death of the life of the period, the most senior Vice President Gurbanguly Berdimuhamedov Council of Ministers of 11 February 2007 with the election of President of Turkmenistan was elected second. If the last elections in, Turkmenistan was held on 12 February 2012. Berdimuhamedov management, in Turkmenistan, many reforms have been carried out,“active neutrality”and“open doors”policy, in line with Turkmenistan's foreign relations with countries enhanced regional and international cooperation -raising initiatives have been launched. Turkmenistan in recent years has increased the competition over energy resources. Most of the countries that import oil from Turkmenistan, Russia and Ukraine, today, on the use of these resources has to contend with China and the Gulf countries. Meanwhile, Turkmenistan technological and transportation-related equipment and raw material needs of the majority are from Russia. Besides, Turkmenistan, Ukraine and China are among the countries providing technological equipment. Turkey has a leading position in the construction field, especially. America and the purchase of machinery from Belarus are scheduled for agriculture. On the other hand the government to encourage foreign investment in the energy sector, despite strict controls also continues in this area. This is also an increase in corruption and the government's transition to market economy has led to a decrease in profit. Nowadays, investment , trade, foreign trade , import and export , and further increased the importance of such concepts as the only state with a monopoly of economic development cannot take place , it is evident that the private sector should be supported . But Turkmenistan mostly small and medium -sized enterprises while supporting large-scale enterprises are reluctant to support. Turkmenistan is a risk factor for this may seem like an effective and robust financial control system that can be solved with the creation of an institutional structure is a controversial issue. This situation in viii Turkmenistan failure in the field of economy and foreign trade reveals. With the work I have done at least partly in foreign trade, with an emphasis on what education is needed so take a step, albeit small, to contribute to the aim of the study, In addition to this, Turkmenistan, Uzbekistan in Central Asia is the second most important producer of cotton. Turkmenistan produces the best quality cotton in the world. It is the fourteenth in the world is the biggest producer of cotton. Economic structure, natural gas, petroleum products, cotton and textile industry, food and light industry have been shaped over. It has the fourth-largest gas reserves. In the first part consists of four sections an introduction to the work done and thorough understanding of the subject in terms of the important aspects of foreign trade, foreign trade and the export and import concepts will be emphasized. In the second part of the mentioning of delivery in foreign trade, importers and exporters will be given to the responsibilities. In the third part payment in foreign trade will be transferred in the manner and responsibilities of the parties, exporter and importer of the advantages and disadvantages of the payment terms will be explained. In the fourth section, which is the backbone of our work with emphasis on the necessity of education in foreign trade matters will be finalized. Key Words 1. Foreign trade 2. Delivery modes 3. Payment modes 4. In-service training 5. (Commercial) Letter of credit