Stratejik istihbaratın ulusal güvenliğin sağlanmasındaki önemi: 11 Eylül saldırıları örneği
The importance of the strategic intelligence on maintaining the national security: Examples of 9/11 attacks
  1. Tez No: 398411
  2. Yazar: FEVZİ DOĞA CAN KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAMİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
20. yüzyılda devletlerin küreselleşmenin yarattığı yeni uluslararası örgütlenme ve yönetişime ayak uydurmaları ile birlikte karşılaştıkları tehditler, geleneksel tehditlerin boyutlarını aşmıştır ve 21. yüzyılda da bu durum aynı şekilde devam etmektedir. Bu geleneksel tehditler genellikle diğer devletler ile girilen rekabet ortamında, yine diğer devletlerden gelebilecek askeri temeldeki çatışmalar olup, çözümünde de askeri güvenlik politikalarının uygulanmasını gerektirmiştir. Tarihsel süreçte teknolojinin gelişimi ile beraber devlet dışı aktörlerin uluslararası sisteme dahil olmaları devletlerin rekabet ve tehdit algılarında değişikliğe yol açmıştır. Özellikle terörizm gibi nerede, ne zaman ve kimler aracılığıyla, hangi yöntemlerle saldırıların düzenleneceği belli olmayan yeni tehditler, ulus devletlerin güvenlik politikalarında önemli bir değişikliğe yol açmış, sorunların çözümünde başvurulan yöntemler de buna paralel olarak değişmiştir. Güvenliğin sağlanması açısından tarih boyunca önemli bir yeri olan istihbarat, bu yeni tehditlerin çözümünde de yine kritik bir önem taşımaktadır. Özellikle geleceğe yönelik öngörülerin elde edilebilmesi ve gereken politikaların oluşturulması bakımından stratejik istihbarat ulusal güvenliğin önemli bir bileşeni haline gelmiştir. Terörizm gibi belirsiz karakterdeki tehditlere karşı öngörüde bulunmak ülke güvenliği açısından son derece önemlidir. Stratejik istihbaratın kullanımı ve analizi aşamasında düşülen en küçük bir zafiyet, devletin ulusal güvenliğinin yıpranmasına ve tehlikelere açık bir savunmasızlık içine düşülmesine neden olabilmektedir. Bu çalışma; stratejik istihbaratın devletler için teşkil ettiği önemi, ulusal güvenliğin inşası ve korunması bağlamında ele almaktadır. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri'nin 11 Eylül 2001 tarihinde yaşamış olduğu terörist saldırılar, önemli bir örnek olarak çalışılmıştır. Özellikle Soğuk Savaş sonrası dönemde devletlerin yüzleştikleri devlet dışı tehditler anlatılmış, bu tehditler içinde terörizmin tanımı ve terörizmle mücadelede stratejik istihbaratın önemine değinilmiştir. Stratejik istihbaratın devlete sağladığı avantajlar ve stratejik istihbarattın kullanımında yaşanacak aksaklıklar sonucu meydana gelebilecek olaylar, 11 Eylül saldırıları örneği ışığında anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 20th century, the threats that states had faced with the effects of globalization in especially international organization and also governance have exceeded the size and the dimensions of traditional threats and in 21st this situation continues in the same way. These traditional threats generally occur in the competitive environment among states and to be anticipated as a military threat to one state from one another. Also, the solution requires the state-led military policies. Historically, with developments in communication and transportation technologies, non-state actors have become major participants of the international system and such circumstance has brought about obvious changes in the perception of threat and competition. Particularly, the threats like terrorism, which doesn't have an exact time, place, method or explicit blameworthy created critical changes in the security policies of nation- states. At the same time, the ways that have been used in the problem solving also changed. Intelligence, which plays an important role throughout history in terms of ensuring security, is also important for the solutions of these new kinds of threats. Especially, in terms of achieving predictions for the future and applying appropriate policies for the cases, strategic intelligence became an important component of national security. It is very important to have foresights against the imponderable threats such as terrorism. Therefore, misinterpretations in usage and analyzing of the strategic intelligence may cause abrasion of national security and also may create vulnerability to external and internal threats. This study addresses the issue of the importance of strategic intelligence for the construction of national security and preservation of it. In this context, 9/11 terrorist attacks have been exemplified. It is explained that the non-state threats, which states have faced especially after the post-Cold War era and emphasized the definition of terrorism, importance of strategic intelligence in terms of fight against terrorism. The advantages of strategic intelligence to state and the deficiencies in the usage of the strategic intelligence have been elaborated in the light of the 9/11 example.