Analysis of the Russian foreign policy and its military power components in framework of the offensive realism approach during the Russia-Georgia war and at the post-war era
Rusya Gürcistan savaşı ve sonrası dönemde Rus dış politikasının ve askeri güç unsurlarının ofansif realizm yaklaşımı çerçevesinde incelenmesi
- Tez No: 398412
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Rusya'nın dış politikasını şekillendiren etkenlerin başında, onun bir Rus imparatorluğu yaratma stratejisi çerçevesinde 'bölgede emperyalist bir güç olma' arzusunun yanı sıra, dış tehditlere karşı koymak için kendi toprakları dışındaki yakın çevresinde 'önleyici' kapsamda güç kullanmak adına yapmış olduğu eylemler ile kendine tampon bölgeler oluşturma gayreti içinde olduğunu söylemek mümkündür. Bu anlamda Rusya'nın bu 'önleyici kuvvet' kullanmasının aslında, onun hayati çıkarlarının olduğu eski Sovyet alanındaki bölgelerde hem güvenliği için kendine tampon bölgeler oluşturmak hem de kendi emellerini hayata geçirmek için bir bahane ve gerekçe oluşturduğunu ifade etmek de gerekmektedir. Bunun yanı sıra Rusya'nın, başta Kafkasya olmak üzere, yakın çevresindeki çeşitli bölgelerde mevcut olan çözümlenmemiş çatışmaların varlığının yol açtığı istikrarsızlık durumundan memnuniyet duyduğu ve bu sayede bölgede kendisinin müdahalesini gerektiren bir takım fırsatların arayışı içinde olduğu öngörülebilmektedir. Genel olarak Rusya'nın güç kullanma politikalarına yönelik olarak hazırlanan bu tez çalışmasının amacı, Rusya'nın özellikle 2008 Savaşı ve sonrası dönemde,“yakın çevre stratejisi”çerçevesinde, eski Sovyetler Birliği coğrafyasında egemen olma çabaları ile onun tarihi sürecinin bugüne yansıyan etkilerinin şekillendirdiği dış politikasının, ofansif realizm yaklaşımı çerçevesinde değerlendirmek olmuştur. Bu tez çalışmasında; realizmin tarihi süreç içindeki gelişimi ele alınmakla birlikte ofansif realizme giden sürecin tarihsel perspektifte bir analizi yapılarak, Rusya'nın bölgesel ve Batıya yönelik politikaları ile onun mevcut askeri kapasitesi ve modernizasyonu bu yaklaşım çerçevesinde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca tüm bu hususlara ilaveten, Rusya'nın bölgesel bazda büyük bir güç olma arzusu doğrultusunda oluşturmuş olduğu dış politikası, özellikle 2008'den bu yana onun askeri güç kapasitesini de arttırmasına yol açmıştır. Bu kapsamda halihazırdaki askeri harcamalarının eskiye nazaran önemli bir oranda artış gösterdiği ve bu artışın önümüzdeki on yıllık süreçte de artarak devam edeceğine ilişkin hususlar, detaylı verilerle ayrıntılı bir şekilde ortaya konmaya çalışılmıştır. Anahtar KelimelerRealizm, Ofansif Realizm, Rusya-Gürcistan Savaşı, Güç Hâkimiyeti ve Güç Kullanma Politikaları.
Özet (Çeviri)
Among the factors shaping Russia's foreign policy, its a Russian empire creation strategy within the framework of 'being an imperialist power in the region“as well as the desire, in the immediate vicinity outside its territory to counter external threats' preventive' scope, with actions that have made the name to use force its buffer It is possible to say that in the effort to create regions. In this sense, Russia's 'anti-power' actually in use in the regions in the former Soviet space as its vital interests as well as to create its own buffer zone for both security must also state that create a pretext and justification to realize their ambitions. As well as Russia, especially in the Caucasus can be predicted that in the event of instability caused by the presence of existing unresolved conflicts in various regions around the close happy and is thus in the region in a number of opportunities quest that requires his attention. Overall objective of this thesis prepared for the policy to use force in Russia, especially in 2008 war and after the period of Russia, ”close environment strategy" in the context of its historical period with efforts to dominate the region of the former Soviet Union foreign policy was shaped by the effects of reflected today an offensive approach has been considered within the framework of realism. In this study; Although discussed the development in the history of the process realism with offensive realism goes the process of making an analysis of the historical perspective, Russia's regional and West oriented policy with its existing military capacity and modernization are examined in detail in this approach. Also in addition to all these issues, foreign policy, which was created in line with the desire to become a major force in Russia's regional base, especially since 2008, has led to increase the capacity of its armed forces. Compared to the past of military spending already in this context that a significant percentage increase and matters related to increase in the coming decade will continue this increase has tried to present in a detailed manner with detailed data. Key Words Realism, Offensive Realism, Rusia-Georgia War, Power Domination and Using Power Politics