İzmir ve çandarlı (Aliağa Limanı) Körfezlerinde yaşayan bazı Mollusk, Alg ve ortamlarındaki ağır metal kirlenmesi ile ilgili araştırmalar
  1. Tez No: 39842
  2. Yazar: SEZGİNER TUNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Su Ürünleri, Geological Engineering, Aquatic Products
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
77 ÖZET Bu çalışmada, izmir ve Çardarlı (Aliağa Limanı) Körfezlerinden seçilen istasyonlarda yaşayan deniz mollusklarından Mytilus gailoprovincialis, Tapes docussaluü, 1'aLoUa vulyala, Mojiu/jjiLj turbinate, Arca amygdalum, alglerinden uiv.ı T.K-ı ur-.ı, paina Pavania, f ne nqaml arda n ZoRtora marina' da ağır, metallerden demir (Fe), bakır (Cu), kurşun (Pb), çinko (Zn), kadmiyum (Cd) ve cıva (Hgt) düzeyleri ve mevsimsel değişimleri araştırılmıştır. Ayraca, aynı lokaliteden alınan deniz suyu ve sediment! erde de aynı ağır metal analizlerine ek olarak deniz suyunda bazı fizikokimyasal parametreler sıcaklık (C°), pH, salinite (%o), D.O (mg/1),, nitrit (NÖ2-N), nitrat (NÖ"3-N), fosfat (PO.-P), amonyum (NH.-N) analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre biyolojik tür, ve ortamlarındaki ağır metal konsantrasyonlarının türlere, istasyonlara ve mevsimlere göre değişimler gösterdiği saptanmış olup, ortamın fizikokimyasal parametrelerinin de istasyonlar ve mevsimler arası değişimler gösterdiği bulunmuştur. Araştırma bulgularına -göre, su, sediment ve biota örneklerindeki ağır meta ! konsantrasyonlarının düzeyleri; Fe>Zn>P^Cu>C
Özet (Çeviri)
- m - Comperative investigations uf heavy metal concentrations in some flollusks, Algae and their environment, found in 1/mir and Çandarl ı (Aliağa) bays. SUMMARY : In this investigation, the levels and seasonal changes of heavy metal s iron (Fe), copper (Cu), lead (Pb), zinc (Zn), cadmium (Cd) and mercury (Hg. ) found in stations chosen from the bays of Izmir and Çandarl i (Aliağa) in marine Organisms Mytilus galloprovincialis, Tapes decussatus, Patella vulgata, Monodonta turbinata, Area amygdalum from the phylum Mollusks; viva lactuca, Padina pavonia which are algae species and Zostera marina a representative of marine phanerogams have been determined. In addition the same kind of heavy metal analysis have been determined in the sea water and sediments where the stations were located. The physicoc- hemical parameters such as temperature (C ), pH, salinity {to), DO (mg/1), nitrite (NO -N), nitrate (NO. -N), phosphate (I'O.-P) and anion i tını (Nll^-N) have been analysed. According to the results it has been observed that the biological species and concentrations of heavy metals found in them have shown variation depending on the stations and seasons. Data have shown that in sea water, sediments and biota samples, the levels of heavy metal concentrations are as follows ; Fe>Zj> PJ> Cu> Cd> Hg A part from this, statistical analysis, results have shown that heavy metal concentrations show meaningful correlation both between themselves and with some biological samples.