Developing port systems model for a new hub port investment: North Aegean Candarli Port Project
Yeni bir aktarma limanı yatırımı için liman sistemleri modeli geliştirilmesi: Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi
- Tez No: 402787
- Danışmanlar: PROF. JOHN MANGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, Economics, Business Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Newcastle upon Tyne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Deniz ulaştırma sistemleri, deniz ulaştırma işletmeciliğinin farklı uzuvlarının birleşmesinden meydana gelmektedir. Limanlar, gemilerin ve gemi yüklerinin hizmet gördüğü, her türlü bakımlarının yapıldığı ve diğer ulaştırma şekillerine bağlandığı yerlerdir. Bu sebeple limanlar, deniz ulaştırma sistemlerinin en kritik noktadaki sistemleri olarak görülmektedir. Ayrıca limanlar da birçok alt-sisteme sahiptir. Deniz ulaştırma sistemlerinin karmaşıklığının idrak edilmesi ve limanların deniz ulaştırma sistemlerinin bir parçası olarak değerlendirilmesi, bütünsel bir ulaştırma sistemi boyunca potansiyel risklerin ve gelecek planlaması ile ilgili muhtemel problemlerin bertaraf edilebilmesi açısından önem arz etmektedir. Bilhassa aktarma limanları için gelişmiş liman servis ağı, kaliteli liman hizmetleri ve limanların deniz ulaştırma sistemlerinin ihtiyaçlarına binaen sistematik şekilde tasarımı prensipleri gereklidir. Limanlar sadece ulaştırmadaki rolleri nedeniyle deniz ulaştırma sistemlerinin hayati bir parçası değildir; aynı zamanda liman çevresinin sosyoekonomik kalkınmasında önemli bir etmendir. Türkiye'nin üçüncü en büyük şehri olan İzmir dış ticaret ve turizm açısından önemli bir kapıdır. İzmir eşsiz coğrafik konumuyla doğal bir liman şehridir. Günden güne İzmir'e yapılan liman yatırımları artmaktadır. Hâlihazırda İzmir'deki iki önemli liman bölgesi TCDD Alsancak Liman Bölgesi ve İzmir Aliaga Liman Bölgesidir. Kuzey Ege Candarli Limanı, İzmir şehrine yapılacak ve teknik özellikleri ile yüksek yük elleçleme kapasitesi sebebiyle Avrupa'nın en büyük konteyner limanlarından biri olacak bir aktarma limanı yatırım projesidir. Proje 2011 yılında başlamış olup, şu anda yapılma aşamasındadır ve dalgakıran inşaatı sürmektedir. Bu araştırmada İzmir şehrinin deniz ulaştırma potansiyeli analiz edilmiş ve yeni bir aktarma limanı olacak olan Kuzey Ege Çandarlı limanı için teorik bir“liman sistemler modeli”geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marine transport systems consist from different components of marine transport business. Ports are the places that ships and cargo of ships can be served, maintained and connected to other transport modes. Thus, port systems are one of the most critical systems of marine transport systems. In addition, port systems have various subsystems. Understanding the complexity of marine transport systems and consideration port systems as a part of marine transport systems is significant to avoid potential risks and future planning problems in the whole transport system. Especially for hub ports systems; improved service line networks, quality of port services and systematic design of port systems according to marine transport systems principles are required. Port systems are not only vital component of marine transport systems due to their role in transportation; also they are significant key factors for socio-economical development of the port region. Izmir is the 3rd biggest city of Turkey and a very important gate for foreign trade and tourism. Izmir province is a natural port city with its unique geographic position. Gradually marine transport investments to Izmir are being increased. Currently there are two important container port regions in Izmir are; TCDD Izmir Alsancak Port region and Aliaga Port region. North Aegean Candarli Port Project is a new hub port investment to Izmir province which will be one of the biggest container ports of Europe with its technical aspects and high container handling capacity. Project has started in 2011, now in progress, and breakwater construction of project is enduring. In this research paper marine transport potential of Izmir province is analysed and a theoretical based“Port Systems Model”is developed for a new hub port investment: North Aegean Candarli Port Project.