Aliağa-Yenifoça arası kıyı alanında arazi kullanımı ve çevre bilincinin geliştirilmesi
Land use on the coastal belt between Aliağa-Yenifoça and the devolopment of concious of natural environment
  1. Tez No: 145216
  2. Yazar: EZGİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BULDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
IX ÖZET Araştırma alanı, Ege Bölgesi'nin Ege Bölümü'nde yer almakta olup, İzmir ilinin kuzeyi, Çandarlı Körfezi'nin güneyi, Aliağa ve Yeni Foça arasındaki kıyı alanını kapsar. Araştırma alanı genel olarak Tersiyer (Neojen) volkanitleri ile yer yer Kuaterner alüvyonlarından oluşur. Araştırma alanı, morfolojik yönden sade bir görünüme sahiptir. Başlıca jeomorfolojik birimler; dağhk-tepelik alanlar, ovalar ve kıyı şekilleri olarak üç bölümde incelenmiştir. Çalışma abımda Akdeniz iklim şartları hüküm sürmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık Aliağa'da 16.5°C, Foça'da ise 16.7°C'dir. Sahada yaz döneminde atmosferik aktivitelerin azalmasına bağlı olarak yaz kuraklığı yaşanmaktadır. Çalışma sahasında zonal (kahverengi orman ve kireçsiz kahverengi topraklar), introzonal (rendzina) ve azonal (alüvyal ve kolüvyal) topraklar bulunmaktadır. Araştırma alanının klimaks vejetasyonu kızılcam (Pinus brutia/dix. Ancak, sahadaki yoğun tahribattan dolayı kızılcam ormanlarının yerine maki türleri; makilerin de tahrip edildikleri yerlerde garig/frigana toplulukları regresif süksesyon olarak sahaya yerleşmiştir. Tarımsal açıdan önemli olan I. ve II. smıf araziler, daha çok ovalarda bulunurken, dağhk-tepelik alanlarda ise tarım yapılan IH. ve IV.smıf araziler yer almaktadır. V.sınıf araziler araştırma alanında bulunmamaktadır. VI ve VE. smıf araziler genellikle degrade arazilerden oluşurken, VTA. sınıf araziler ise bataklık ve aşın tuzlu alanlar ile taşlık ve kayalık alanlara tekabül eder. Bugün araştırma sahasında, yerleşim alanlarının ve özellikle ikincil konutların kıyının hemen gerisinden başlaması, tarımsal aktiviteler için uygun olan havza tabanlarında sanayi tesislerinin kurulması, tarım arazilerinin yerleşim yeri haline getirilmesi gibi yanlış arazi / kıyı kullanımı söz konusudur. Araştırma alanında sürdürülebilir kalkınma açısından kıyı alam kullanımının, kıyı kanununa göre yeniden planlanması gerekmektedir. Kıyı alanlarının planlanmasında mutlaka kamu yararı ilkesi göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT Study area covers coastal belt extending the southern part Gulf of Çandarlı, Aliağa and Yeni Foça, northern part of Izmir, Aegean region. Geologically, the neogene vocanic and volcano-sedimantary terrain and alluvions are found in the study area. Study area can be divided into three units: Sloppy/hilly, plain and coastal belt in terms of morphological properties. In this area Mediterranean climate prevails which is charecterized mild and rainy winters, dry and hot summers. The mean yearly temperature is about 16-17 °C (Aliağa 16,5 °C, foça 16,7 °C), the mean annual rainfall ranges between 600-700 mm. In such area brown and limeless brown forest, rendzina, alluvial and colluvial soil appear, but most of the climatic soil has been subjected to erosion. The climax plant cover of the area is composed of red pine (Pinus brutia) it is found as a small cluster. A majority of the red pine is replaced by maquis and maquis is replaced by garriques communities in place where red pine forest has been destroyed and degenerated. The land capability classes of I, II, HI and IV which are suitable for cultivation extend along the coastal belt as a narrow belt, while uncultivated lands are foud on the hilly areas and swampland and salty areas. Settlements which had been established during the ancient historical time are found along the coastal belt. Presently summer houses or secondary settlements are being set up near the coastal areas, most of which is found on the fertile agricultural area. Misuse of land is the main problem of the study area. In order to maintain sustainable development the study area can be replanned according to land capability classification and earring capacity of the area can be taken into consideration.