Türkiye' de toplumsal yapının dönüşümü ve boşanmaların kadın emeğine etkisi
The transformation of the social structure and the effects of divorces on women's labor i̇n Turkey
  1. Tez No: 398518
  2. Yazar: GÜLER CEREN İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜLER MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türkiye'de kadın algısı birçok ülkede olduğu gibi,“eş ve anne”olma üzerinden yürütülen bir toplumsal cinsiyet politikasıyla ataerkil sisteme hizmet etmektedir. Biyolojik cinsiyet kavramının ötesinde, içine doğulan toplumun aşılamalarıyla öğretilen“kadın olma algısı”ortaya çıkmaktadır. Kadının yeri aileyken ancak evlilikle statü ve kimlik kazanabilmektedir. Bu sistemde ise çalışan kadın olmak, asli görevi sayılan ev işleriyle, gelir getirici piyasa emeğini birlikte kapsamaktadır. Araştırmalara göre artan kadın cinayetleri ve kadına şiddet gerçeği, kadınların boşanma nedenlerinden sadece ikisini oluşturmaktadır. Kadın olmanın yeterince zor olduğu bu toplum düzeninde, çalışan ve boşanmış bir kadın olmanın yükü daha fazladır. Tek ebeveyn olma, toplum baskısı, sosyal psikolojik sorunlar, ekonomik sorunlar boşanmış kadınların yaşam zorluğu sorununu ortaya çıkarmıştır. Anahtar Kelimeler : Çalışan Kadın, Toplumsal Cinsiyet,Türkiye'de Kadın Algısı, Boşanma ve Kadın Emeği
Özet (Çeviri)
As in many countries, in Turkey perception of women is served to patriarchal system as the role of women. There is a“feminity”given by public beyond biological gender. Women can have personality in family as wife. In this system, being a working consist of house work women' main job, also their effort, given them money. According to some researches, increasing women violence and murder of women are the just reason of women' divorce. In this Public, which is too difficult to be a woman, it's more difficult to be a divorced and working woman. Being an alone parent, social influence, social psychological problems, economic problems are found out divorced women difficulties. Keywords : Working Women, Social Gender, Turkey's Perception of Women, Divorce and Women's Labor