ISO 27001 kapsamında kurumsal bilgi güvenliğine dinamik bir yaklaşım
A dynamic approach to corporate information security under ISO 27001
- Tez No: 398539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı günümüzde giderek daha fazla kullanılmaya başlanan bilişim kaynaklarının güvenlik zafiyetlerini ortaya koymaktır. Ayrıca sistemin işleyişi ile entegre bir biçimde alınan önlemlerle sorunları en aza indirmektir. Oluşturulan işleyişin sistemin bir parçasına dönüştürülmesi amaçlanmıştır ve bu konuda araştırmalar yapılmıştır. Konu bütünlüğüne sadık kalarak bilgi güvenliği yönetim sistemi, yönetim, risk ve uyumluluk konuları incelenmiştir. Bilişim güvenliği konusunun işleyişinde bütünlük sağlanmasına çalışılmıştır. Kısaca bilgi güvenliği yönetim sisteminin kurulumu ele alınmış, ayrıca sisteme dinamik bir nitelik kazandırılmıştır. İşleyiş günlük çalışma hayatının bir parçası haline getirilerek süreklilik sağlanmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda kurumsal bilgi güvenliği modellemesi yapılarak istenilen unsurlar üzerinde tahmin yapılabilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present security hitches of the informatic resources which are increasingly used today. It also aims to decrease the problems to the lowest degree with precautions taken by being entegrated to the system working. It's been aimed the working to be a part of the system and researches on this were done. By taking the subject integrity into account, information security management system, management, risks and harmony were analysed. It's been tried to create integrity on the informatic security working. To sum up, the installing of informatic security management system has been taken up and also a dynamic quality has been put into the system. The working has been made a part of daily working life and by doing this it has been tried to create permanence. At the same time, corporate information security is provided to modeling done on different questions forecast.