Kamu kurumlarında bilgi güvenliği yönetim sistemleri için politika geliştirme metodolojisi
Policy development methodology for information security management systems in public institutions
- Tez No: 743147
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ÖZLEM GÖKKURT DEMİRTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Kamu Yönetimi, Information and Records Management, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bilgi güvenliğinin sağlanmasına yönelik uygulamalar karmaşık, zaman alan ve maliyetli süreçleri içerir. Bilgi güvenliğinin ulusal ve uluslararası alanda sağlanması amacıyla ISO,“27k ailesi”ni oluşturan Standardları ve bunlar arasında özellikle ISO 27001 Standardı'nı geliştirmiştir. ISO 27001 Standardı bilgi güvenliğine ilişkin temel unsurları içerir. Kamu kurumlarında BGYS'ler için politika geliştirme metodolojisi başlıklı bu çalışmada bilgi güvenliği politikası açısından BGYS'nin sistem gereksinimleri ve kurumsal bilgi güvenliği politikasında görev, yetki ve sorumlulukları incelenmiştir. Ülkemizde, ulusal ve uluslararası standardlar dahil olmak üzere BGYS'lere ve genel olarak ele aldığımız araştırma sorunu kapsamında bilgi güvenliğine uygulanabilir kurallar ve standardlar belirlenerek açıklanmıştır. Çalışmamızda; e-Devlet Kapısında hizmet veren ve TSE'den ISO 27001 belgesini alan kamu kurumlarında, BGYS yöneticilerine anket yapılmıştır. Sistematik literatür tarama yöntemi ile literatürde bilgi güvenliği konusundaki tüm çalışmalar ve kamu kurumlarının strateji, politika metinleri ve benzeri tüm dokümanları irdenlenmiştir. Ayrıca bilgi ve belge yöneticilerinin bilgi güvenliği alanındaki rolü ve ISO 27001 belgesine sahip BGYS'lerin bilgi güvenliği politikalarının, strateji belgeleri, politika metinleri vd. belgeler eşliğinde incelenerek kamu kurumlarında bilgi güvenliği politikası oluşturma sürecinde yaşanan sorunların tespiti ve giderilmesi için muhtemel çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Applications designed to ensure information security often include complex, time consuming and costly processes. In order to lay the ground for information security at national and international levels, ISO developed“27k family”, including primarily the ISO Standard 27001. ISO Standard 27001 contains the basic elements of information security. This thesis, dedicated to development of policy methodology for information security management systems of public institutions, analyzes system requirements from the perspective of information security policy, and duties, entitlements and responsibilities within the framework of institutional information security policy. Across our country, the rules and standards applicable to ISMSs and information security in the context of our research question are ascertained and systematized. In this thesis, top management of ISMSs in public institutions serving on e-Devlet platform while at the same time possessing ISO 27001 certificate are surveyed. Through the method of systematic literature review, the corpus of relevant literature and policies, strategic documents and other similar documentation of public institutions are thoroughly analyzed. Further, the role of information managers in information security along with information security policies, strategic documents, policy documents and other documentation of the ISMSs having the ISO 27001 certificate are examined with a view to identify the problems of public institutions through the formation and development of information security policy, and to propose feasible solutions to remedy the latter.