Çeşitli ısıl işlem rejimlerinin alaşımsız dökme çeliklerin kırılma tokluğuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of various heat treatment regimes on the freacture toughness of different non-alloy cast steel
- Tez No: 398550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Alaşımsız dökme çelikler endüstride çok geniş kullanım alanına sahiptir. Özellikle makine parçalarının imalatında kullanılan bu çeliklere, kırılma tokluğunu arttırmak için dökümden sonra gerilim giderme ısıl işlemi uygulanmaktadır. Ancak, söz konusu çeliklere yapılan bu ısıl işleme rağmen üretilen parçalarda gevrek kırılma tipinde hasar görülmektedir. Dolayısıyla bu çeliklerin ömür uzunluğu oldukça kısadır. Gevrek kırılma riskinin azaltılması için özellikle malzemenin kırılma tokluğunun iyileştirilmesi gerekir. Kırılma tokluğu ise ısıl işlemler ile geniş aralıkta değiştirilebilir. Böylece, bu çalışmada söz konusu çeliklere su verme-temperleme ve tam tavlama ısıl işlemleri yapılarak, bu ısıl işlemler sonucunda çeliklerin mekanik özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Kırılma tokluğunun saptanmasında uygulanması kolay olan farklı bir yöntem kullanılmıştır. Bu metot, kırılma tokluğunu temel mekanik özelliklerle bağlama imkânı vermektedir. Deneyler üç farklı dökme çelik üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmanın bir sonucu olarak, tam tavlama ısıl işlemi ile en iyi kırılma tokluğu değerleri elde edilmiştir. Aynı zamanda karbon oranı arttıkça kırılma tokluğu değerleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
These steels are particularly used in the manufacture of machine parts and is subjected to stress relief heat treatment before use. Although this heat treatment conducted in said steel are damaged brittle fracture type. So longevity of these steels is very short. Material is the most important parameter for determining the longevity of fracture toughness. To adjust the longevity of the particularly need replacing the fracture toughness of a material. The fracture toughness can be replaced with a wide range of heat treatment. In this study, water quenching and tempering said steel made full annealing process and after this heat treatment were examined for changes in the mechanical properties of this steel. Be applied in determining the fracture toughness used a different method that is easy. This method of connecting the basic mechanical properties of toughness, it also explaining the nature of the fracture. Experiments were performed on three different cast steel. As a result of this stud, the optimum fracture toughness values of the annealing process is complete. At the same time the carbon rate increases, fracture toughness decreases.