Plazma sprey kaplama yöntemiyle tek ve çift katmanlı kaplanan AISI 316L paslanmaz çeliğinin korozyon davranışlarının incelenmesi
Corrosion behaviour of single and double layer hydroxyapatite coatings on 316L stainless steel by plasma spray
  1. Tez No: 398581
  2. Yazar: OSMAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AISI 316 L paslanmaz çelik birçok medikal ve diş uygulamalarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte, yaşayan kemik dokusuna katıldığında yeterince güvenilir olmamakta veya implantın kemik dokusuna entegrasyonu birkaç ayda olmaktadır. Bu çalışmanın amacı osteointegrasyona doğru prosesi kısaltmak ve kolaylaştırmak için AISI 316 L alaşımı üzerine hidroksiapatit kaplamalar üretmektir. Bu çalışmada implant malzemesi olarak kullanılan AISI 316L paslanmaz çelik malzemelerinin yüzeylerine plazma sprey kaplama yöntemiyle hidroksi hapatit (HAP) ve TiO2 tozları kullanılarak tek katmanlı ve çift katmanlı tozlardan oluşan biyouyumlu kaplamalar üretilmiştir. Kaplanmamış ve Kaplanmış AISI 316 L paslanmaz çelik sentetik vücut sıvısı (simulation body fluid-SBF) ve % 0,9 NaCl çözeltilerinde 1 ve 7 günlük inkubasyon sürelerinde bekletilmiştir. Bu inkubasyon süreleri sonunda kaplanmamış ve Kaplanmış AISI 316 L paslanmaz çeliklerin elektrokimyasal–korozyon özellikleri in vitro olarak elektrokimyasal Tafel ekstrapolasyonu ve lineer polarizasyon yöntemleriyle SBF ve % 0,9 NaCl çözeltilerinde çözeltisinde incelenmiştir. Sonuç olarak; HAP kaplanmış AISI 316 L paslanmaz çeliklerin korozyon dirençlerinin iyileştiği görülmüştür. Ancak TiO2 ve Çift katmanlı tabakaların korozyon dirençlerin de iyileşme görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
AISI316L stainless steel is extensively used in orthopedic and dental applications. However, this alloy exhibits low integration behaviour when it comes in contact with surrounding bone tissue and implant healing duration can be as much as few months. The aim of this study is the fabrication of biocompatible hydroxyapatite (HA) coatings on stainless steel substrate in order to accelerate the process of osseointegration of implants. The biocompatible single layer of Titania (TiO2), Hydroxyapatite and bi-layer TiO2/HA coatings were deposited by atmospheric plasma spray on 316L stainless steel. Coated and uncoated stainless steel specimens were incubated in simulated body fluids and 0,9 % NaCl solutions for 1h and 7 days. In vitro electrochemical-corrosion evaluation of coated and uncoated stainless steel specimens have been investigated by Tafel extrapolation and linear polarization methods. Results indicates that corrosion resistance of single layer HA coated stainless steel specimens are superior to single layer TiO2 and bi-layer HA/ TiO2 coated stainless steel specimens.