Akademik bilgi sistemi tasarımı İzmir örneği
Academic information system design example of İzmir
  1. Tez No: 398593
  2. Yazar: ADİL TEMEL TÜZEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Science and Technology, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, İzmir ili sınırları içerisinde eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmekte olan üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin uzmanlık alanlarına göre araştırılması ve bir ortak veri tabanında bir araya getirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma gerek akademik anlamda gerekse uzmanlık alanları dolayısı ile kendileri ile iletişim kurmak isteyenlerin günümüzde çok fazla bilgi içeren bir hale gelmiş olan internet isimli bilgi otobanında yollarını kaybetmeden aradıkları uzmana ulaşmalarını sağlamak amacı ile yapılmıştır. Çalışmada web ortamında faydalanılabilecek dinamik, kullanışlı ve genel kullanıma açık kişisel hak ve özgürlüklere saygılı bir uygulama oluşturulmaya çalışılmıştır. Günümüzde kullanılan web programlama teknikleri ile oluşturulan web ara yüzü uygulamadan faydalanmak isteyen kullanıcıları yönlendirecek ve aradıkları bilgiye kolayca ulaşmalarını sağlayacak şekilde görsel tasarım ve ergonomi kuralları dikkate alınarak tasarlanmıştır. Uygulamanın kod aşamasında siteyi oluşturan web bileşenleri PHP dili ile kodlanmış bu kodlama için Ellislab firmasınca piyasaya sürülen Codeigneter aracı derleyici olarak kullanılmıştır. Çalışma web yayınlama kuralları çerçevesinde bir web adresi (domain) üzerinden barındırıldığı (hosting) bilgisayardan erişime açılmış ve kullanıma sunulmuştur. Uygulamaya erişmek için herhangi bir web tarayıcısı ile internet bağlantısı olan bir bilgisayar yeterli olup kullanıcılar yetkili oldukları işlemleri web ara yüzü vasıtasıyla gerçekleştirebilirler.
Özet (Çeviri)
In this research, education and training activities within the boundaries of the city of Izmir on the ongoing university academics working in the area of specialization according to the investigation and brought together in a common database is intended. Need to work in academic terms as well as areas of expertise therefore they want to communicate with those today too includes information has become the Internet called information superhighway their way through without losing they are looking for experts to reach in order to provide are made. The study can be utilized in a web environment, dynamic, convenient and respectful of individual rights and freedoms in the public domain to create an application that has been studied. Web programming techniques used today are created with web interface to guide users who want to take advantage of the application and will provide easy access to information they are looking for the visual design and ergonomics are designed taking into consideration the rules. Under the application's code site constitutes web components coded in PHP coding for the company to ellislab codeigneter marketed as a compiler tool has been used. The resulting work under the rules of web publishing a web address (domain) that is hosted on (hosting) from the computer and open access are available. To access the application from any web browser with an internet connection and a computer that is sufficient authorized users can perform transactions through the web interface.