Alanya ve Gazipaşa (Antalya)' da halk tarafından kullanılan bazı doğal bitkilerin etnobotanik özellikleri
The ethnobotanic features of some natural herbs used by the people in alanya and Gazipaşa (Antalya)
  1. Tez No: 398597
  2. Yazar: HACER İREM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmada, Antalya İli Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde yetişen yabani bitkilerin etnobotanik kullanımları incelenmiştir. 52 köy, 15 belde ve 2 ilçe merkezinden yüz yetmiş bir kişi ile görüşülmüştür. 70 familyaya ait 199 tür ve bunların 1034 kullanım alanı tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin etnobotanik kullanımları insan sağlığı (497), hayvan sağlığı (56), gıda (189), yem (31), baharat (15), boya (14) ve diğer amaçlar (232) için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ethnobotanical usages of wild plants grown in Alanya and Gazipaşa counties of Antalya Province were investigated. A hundred and seventy one persons from 52 villages, 15 towns and 2 county centrums were interviewed. 199 plant species belonging to 70 plant families and their 1034 usage area were identified. The ethnobotanical usages of the identified species included human health (497), animal health (56), food (189), fodder (31), spice (15), dye (14) and various other purposes (232).