Şile(İstanbul) kıyıları üst infralittoral bölgesi makrozoobentik crustacea topluluklarının araştırılması
Investigation of macrozoobenthic crustacean communities in upper infralittoral zone of Şi̇le (İstanbul) coast
- Tez No: 398608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Batı Karadeniz, Türkiye Şile kıyılarında makrozoobentik krustase tür çeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla Mart 2013-Mart 2014 tarihleri arasında bölgede belirlenen 6 istasyondan aylık örnekleme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, Şile (Batı Karadeniz) üst infralittoral bölgesinden 30 türe ait 5171 adet krustase bireyi örneklenmiştir. Bunun 3066 adedi Hyalidea (Amphipoda) familyası üyesi olup tüm bireylerin yaklaşık % 59'unu oluşturmaktadır. Hyale pontica türü ise tüm bireylerin %18'i olup Temmuz-Ekim periodu hariç en baskın türdür. Buna karşın türlerin sıklığını kullanmak için yapılan Soyer Sıklık-Frekans İndeksine göre Ampithoe ramondi %74 oranla başta yer almaktadır. Bu çalışmada, tespit edilen Idotea ostroumovi Sowinsky,1895 Türkiye'nin Karadeniz kıyıları için yeni kayıttır. Sonuç olarak Şile bölgesinin, Türk Boğazlar Sistemine yakınlığı da göz önüne alındığında önemli bir bölge olduğu ve buradaki tür çeşitliliğinin korunmasının ve bölgenin sürekli olarak izlenmesinin gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Western Black Sea, Şile Coast-Upper Infralittoral zone- in order to find out mountly fluctuations on the macrobenthic krustase fauna from 6 different stations between March 2013 and May 2014. As a result of the study A total of 5171 individuals belonging to 30 different species was reported among these , Hyale pontica had the highest dominance value. Hyalidae (with 3066 specimens was the most important family in the area. According to Soyer's (1970) frequen index, the highest value was among the crustacea , Ampithoe ramondi (74 %). With this study the Isopod Idotea ostroumovi Sowinsky, 1895 was reported as a new records for the crustacean fauna of the Turkish Black Sea coast. The data obtained from these species play an important role in determining conservation efforts in Sile and it is thought that a national programme for protecting biodiversity and methods for continuously monitoring