Serbest etilparaben molekülünün konformasyon analizi ve kuantum kimyasal yöntemleri ile titreşim frekans ve kiplerinin incelenmesi
The investigation of vibrational frequencies and modes of free ethylparaben molecule by conformational analysis and quantum chemical methods
- Tez No: 398619
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada anti-fungal ve anti-bakteriyel özelliklerine sahip, hydroxybenzoic asidin etil esteri olan etilparaben (Ethyl 4-hydroxybenzoate) molekülü hem deneysel hem de teorik olarak incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmında serbest Etilparaben molekülünün mümkün farklı konformasyonları, farklı konformasyon durumlarına bağlı olarak toplam enerjileri ve optimize geometrileri Gaussian03 paket programı ile DFT, 6-31++G(d,p) baz seti kullanılarak hesaplanmıştır. En düşük enerjili konformer Gaussian03 programı ile optimize edilip titreşim frekans ve kipleri hesaplanmıştır. Potansiyel enerjinin titreşim kiplerine dağılımı Molvib programı kullanılarak ve hesaplamalar yapılarak her bir titreşim dalgasayısına karşılık gelen modlar belirlenmiştir. Ayrıca etilparaben molekülünün farklı dimer yapıları oluşturularak, aynı hesaplamalar en kararlı dimer yapı için gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın deneysel kısmında, Jasco 300E FT-IR spektrometre (2 cm-1 çözünürlükte) ve NRS 3100 micro-Raman spektrometre kullanılarak etilparaben molekülünün spektrumları elde edilmiştir. Çalışmanın son kısmında teorik ve deneysel bulgular karşılaştırılıp tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Ethylparaben (Ethyl 4-hydroxybenzoate) molecule, which is an ethyl ester of hydroxybenzoic acid and has anti-fungal and anti-bacterial properties has been investigated both theoretically and experimentally. In the theoretical part of this thesis, the possible stable conformers of free ethylparaben molecule and their corresponding total energies and geometrical parameters were calculated at B3LYP/6-31++G(d,p) level of theory using Gaussian03 software. Afterwards, the vibrational frequencies and modes of the determined stable conformers were calculated by the same program. The normal coordinate analysis of the calculated vibrational modes of the conformers were carried out by using Molvib program. Besides this, the calculations performed for the monomer form of the most stable conformer of ethylparaben were also repeated for its most favored dimer form in energy. In the experimental part of this study, Jasco 300E FT-IR spectrometer (in 2 cm-1 resolution) and NRS 3100 micro Raman spectrometer were used to obtain the experimental vibrational spectra of ethylparaben molecule. At the end of this study, theoretical and experimental results have been given in tables in comparison to each other.