Lazer tabanlı güvenli veri iletim sistemi tasarımı
A design to laser based secure data transmission system
- Tez No: 398643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde açık ve kapalı mekanlarda kullanıma uygun lazer tabanlı yüksek güvenlikli bir uzaktan kontrol sistemi tasarlanmaktadır. Sunulan sistemde verici ve alıcı birimleri arasındaki haberleşmeyi sağlamak amacıyla radyo frekansı yerine lazer kullanımı tercih edilmiştir. Lazerin yapısından kaynaklanan odaklanma problemini ortadan kaldırmak maksadıyla delikli plaket yapısı geliştirilmiştir. Yapılan tasarımda güvenli iletişimi sağlamak için asenkron (tek yönlü) iletişim tercih edilmiştir. Tasarlanan sistemde tek kullanımlık şifre tekniği kullanılmakta olup kullanılan şifreler geçerliliğini kaybetmektedir. Şifre algoritmaları her kullanıcı için farklı olarak üretilmektedir. Lazer tabanlı güvenli veri iletim sistemi yazılım ve donanımı ile birlikte prototip olarak üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a high security laser based remote control system is designed which is suitable for indoor and outdoor applications. In designed system, laser is preferred instead of RF to provide communnication between the transmitter and receiver units. The perforated plate is developed in order to eliminate focusing problems which are caused by the structure of laser. In the design, asynchronous (unidirectional) communication is preferred to ensure secure communication. One Time Pad (OTP) technique is used that all used passwords lose their validity. Encryption algorithms are manufactured uniquely for each user. Laser-based secure data transmission system prototype is produced as hardware and software.