Çiftlik tipi bir biyogaz enerji santralinin optimizasyonu
Optimization of a farm type biogas energy plants
  1. Tez No: 398651
  2. Yazar: HALİL YALÇIN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Biyogaz sistemleri, dünyada, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler tarafından yoğun şekilde kullanılan, ekonomik ve teknik yönden yetkinliklerini kanıtlamış sistemlerdir. Ülkemiz, biyogaz üretiminde girdi olarak kullanılan organik atıklar yönünden, büyük bir potansiyele sahiptir. Buna rağmen, ülkemizde biyogaz sistemleri yaygınlaşamamıştır. Özellikle 80'li yıllarda, kırsal kesime yönelik olarak başlatılan yoğun yaygınlaştırma çalışmaları, ülkemizin sosyo-ekonomik ve teknolojik yapısına uymayan, verimi düşük ve yoğun sistem seçimleri nedeniyle başarısız olmuştur. Bu başarısızlıkta rol oynayan diğer bir faktör ise biyogaz sistemlerinin son kullanıcılara ve teknik elemanlara yeterince anlatılamamasıdır Bu çalışmada kurulması düşünülen söz konusu tesisin optimizasyonunu yapabilmek maksadıyla teorik olarak hesaplamalarda ve incelemelerde bulunulmuştur. Tesise ilişkin yapılan ekonomik değerlendirmede tesisin maliyet ve gelir unsurları ile bu verilere istinaden geri ödeme süresi konusunda analizler yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Biogas plants in the world, used intensively by both developed and developing countries as well, have proven competence in economic and technical aspects of the system. Our country, in terms of organic waste is used as an input in the production of biogas has huge potential. However, biogas systems are not widespread in our country. Especially in the 80s, started intensive dissemination activities towards rural areas, do not meet the country's socio-economic and technological structure, it has failed due to low yields and heavy system choices. This failure is another factor that plays a role can not described sufficiently to end-users and technical staff of biogas systems this study, to be built in to make the optimization of the contemplated facilities in question were made theoretical calculations and analysis for the purpose. The economic evaluation for the property include a cost analysis on the duration and repayment on the basis of these data elements are made with income