Çiftlik tipi biyogaz tesisinin tasarımı ve reaktör basınç mukavemetinin simülasyon testi
Design of farm type biogas plant and simulation test of reactor pressure strengt
  1. Tez No: 517701
  2. Yazar: KEMAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde biyogaz sistemlerinin kullanımları gerek gelişmiş ülkelerde gerekse gelişmekte olan ülkelerde giderek artmaktadır. Türkiye, biyogaz üretiminde materyal olarak kullanılan organik atıklar bakımından, büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen, biyogaz sistemlerinin kullanımı henüz yaygınlaşmamıştır. Buna sosyo-ekonomik ve teknolojik yapı, izlenen politikalar ve koordinasyon eksiklikleri, yanlış sistem seçimleri vb. nedenler etkili olmuştur. Bu çalışmada, çiftlik tipi biyogaz tesisi tasarlanarak reaktör basınç mukavemet simülasyon testi gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan biyogaz tesisi, reaktör ve diğer ekipmanlardan (ön hazırlama deposu, pompa, kontrol elemanları vd) oluşmaktadır. Reaktör, 2.5 m çapında, 12 m boyunda, 50 m3 kapasiteli olarak belirlenmiş olup, tek aşamalı, yaş tip, dikey sabit kubbeli, düşük hızlı, sürekli akışlı, karıştırıcılı ve ısı transferi yüzeylidir. Dikey olarak tasarlanan reaktör tankının, ısı yalıtım amacıyla yaklaşık yarısı toprak içinde kalacak şekilde kurulumu tasarlanmıştır. Solidworks programında tasarımı yapılan reaktörün basınç mukavemet simülasyon testi yapılmıştır. Hesaplamalar ve test sonuçlarında uygun malzeme seçimi yapılarak kurulum maliyetleri düşürülmeye çalışılmıştır. Biyogaz tesisinin işletim ve bakım açısından basit, yeterli dayanıma sahip, ve ekonomik olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of biogas systems is increasing in both developed and developing countries. Turkey, in terms of organic waste which is used as raw material in the production, has great potential, but the use of biogas systems is not widespread. These are due to socio-economic and technological structure, lack of policies and coordination, wrong system selection, etc. In this study, simulation test of the reactor pressure strengt was carried out after designing the farm type biogas plant. The designed biogas plant consists of reactor and other equipments (preliminary storage, pump, control elements). The reactor has a diameter of 2.5 m, length of 12 m, capacity of 50 m3, single stage, wet type, vertical fixed dome, low speed, continuous flow, mixer and heat transfer surface. The vertically designed reactor tank will be installed so that approximately half of the tank will be in the soil for thermal insulation purposes. The pressure-resistance simulation test was conducted on the reactor designed in Solidworks program. Selection of appropriate materials in calculations and test results has been tried to reduce installation costs. The biogas plant is intended to be simple, adequate, and economical in terms of operation and maintenance.