Armağanköy barajı sularının karekterizasyonu ve su kalitesinin ağır metaller bakımından izlenmesi
Characterizationof the Armağanköy dam water and water quality monitoring terms of heavy metals
- Tez No: 398669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Her geçen gün yüzeysel suların daha fazla tüketilmesi ve kirlenmesi, kalitesi bozulmamış su kaynaklarına olan ihtiyacın artması, kaliteli suların ulaşılabilirliğinin zorlaşması ve ekonomik olmayışı insanoğlunu, mevcut su kaynaklarını daha dikkatli yönetme stratejilerine itmektedir. Ağır metallerin arıtma işlemleri ile giderilemediği durumlarda çevre sularında birikimi ve besin zincirine dâhil olması kaygı uyandırmaktadır. Ürkütücü, potansiyel eko-toksikolojik etkilerinden dolayı gittikçe popüler hale gelen bu kirleticiler günümüzde birçok yüzeysel su kaynağında izlenmektedir. Bu çalışmada; Kırklareli İli'ne kısa vadede içme suyu sağlaması planlanan Armağanköy Barajı sularının, bazı su kalite parametreleri bakımından karakterizasyonu yapılmış ve ağır metal içeriği izlenmiştir. Barajın kirli bölgesi, baraja deşarj olan dereler ve barajın nispeten daha temiz bölgelerinden seçilen 6 noktadan, 3 aylık dönemde numuneler alınarak; pH, EC, AKM, ÇO, Ca, Mg, Na, K, Fe, Cu, Zn, Mn, Mo, S, Pb, Cd, Cr, As, Hg, ve Ni ölçümleri yapılmıştır. Tüm ölçümler Standart Metodlar'da belirtilen esaslara göre gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar“Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği”ve“İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği”doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları; Armağanköy Baraj sularının, analiz edilen kriterler ve ağır metaller bakımından yönetmeliklere göre değerlendirildiğinde içme suyu olarak kullanımında herhangi bir risk teşkil etmediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Daily more use up and pollution of surface waters, the difficult of availability of good quality waters and they are uneconomical, human beings are obligated more carefully the water resources management strategies. In the case heavy metals cannot be removed by treatment process raises concerns which their accumulation in the environment waters and they are entry into the food chain. Today these popular pollutants are monitoring due to their worrying effects and their potential ecotoxicological. In this study, Armağanköy Dam waters planned as drinking water to Kırklareli province in the short term were characterized and analyzed in terms of some water quality parameters and heavy metals. The samples taken from six points of Dam that is dirty region, relatively clean region and streams discharged to Dam were analyzed. The analysis of pH, EC, AKM, ÇO, Ca, Mg, Na, K, S, Fe, Cu, Zn, Mn, Mo, S, Pb, Cd, Cr, As, Hg, Ni were made in three month period. All analyses were performed according to the standard methods. All results were evaluated according to the“Turkish Water Pollution Control Regulation”and“Water Intended for Human Consumption Regulation”. The research results showed that Armağanköy Dam waters doesn't pose any risk as the use of drinking water when evaluated according to the regulations in terms of the analyzed criteria and heavy metals.