İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına ilişkin algılarının belirlenmesi
Determination of the perceptions of 5th grade students regarding April 23 National Sovereignty and Children's Day celebrations
- Tez No: 647639
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5.sınıf öğrencilerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına ilişkin algılarının yazılı anlatımlar ve çizdikleri resimler yoluyla belirlenmesidir. Araştırma, nitel araştırma modeli kapsamında olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılarak hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Giresun ili Merkez ilçeye bağlı ortaokullar arasından amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen köy okullarında öğrenim gören toplam 77 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, 5. sınıf öğrencilerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına ilişkin algılarını içeren yazılı anlatımları ve çizdikleri resimler yoluyla iki farklı veri toplama aracıyla toplanmıştır. Veri toplama aracının geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla 2018-2019 eğitim-öğretim yılında, Giresun ili Merkez ilçeye bağlı Yağmurca Ortaokulunda öğrenim görmekte olan 10 beşinci sınıf öğrencisi ile araştırmanın pilot uygulaması yapılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken yazılı anlatımlar ve çizilen resimler ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, 5. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatımlarında belirttikleri görüşleri toplam 8 kavramsal kategori altında analiz edilmiştir. Bu kategoriler şu şekilde sıralanmaktadır;“23 Nisan'ın kutlanış biçimi, 23 Nisan'ın hissettirdiği duygular, 23 Nisan gösterileri/etkinlikleri, 23 Nisan'ın kutlanış amacı/nedeni, 23 Nisan'ın tarihi önemi, 23 Nisan beklentileri, 23 Nisan yarışmaları ve 23 Nisan'da karşılaşılan olumsuzluklar”dır. Yazılı anlatımlarda belirtilen görüşlerin en fazla“23 Nisan'ın kutlanış biçimi”ve“23 Nisan'ın hissettirdiği duygular”kategorilerinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, 5. sınıf öğrencilerinin çizdikleri resimler ise toplam 5 kavramsal kategori altında analiz edilmiştir. Bu kategoriler şu şekilde sıralanmaktadır;“23 Nisan gösterileri, 23 Nisan yarışmaları, 23 Nisan sloganları/süslemeleri, Dünya çocuk bayramı ve Kurtuluş Savaşı”dır. Öğrenciler tarafından 23 Nisan ile ilgili çizilen resimlerin en fazla“23 Nisan gösterileri”kategorisinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Bunların yanında, araştırmaya katılan toplam 38 öğrencinin, yazılı anlatımında belirttiği görüşü destekleyici bir şekilde resim yaptığı belirlenmiştir. Bu araştırmanın genel sonucu, 5. sınıf öğrencilerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını“Ulusal Egemenlik Bayramı”boyutundan çok“Çocuk Bayramı”boyutuyla algıladıklarını bununla birlikte 23 Nisan'ı Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği bayram olarak algıladıklarını ve kutlamalar kapsamında yapılan gösteri ve etkinlikler hakkında olumlu yönde düşündüklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the perceptions of 5th grade students regarding April 23 National Sovereignty and Children's Day Celebrations through their written expressions and pictures. The study was prepared by using a phenomenology design within the qualitative research model. The study group was selected with the purposive sampling method and it consists of 77 fifth grade students studying in village schools in central district of Giresun Province during the 2019-2020 academic year. Two different data collection tools including written expressions and pictures of 5th grade students regarding April 23 National Sovereignty and Children's Day Celebrations were used to collect the data. The pilot study was carried out with 10 fifth grade students studying in Yağmurca Secondary School in central district of Giresun Province during the 2018-2019 academic year to determine the validity and reliability of the data collection tool. Content analysis technique was used in the analysis of the data. Written expressions and pictures were evaluated separately while analyzing the data. In this context, the opinions of 5th grade students in their written expressions were analyzed under 8 conceptual categories in total. These categories are as following;“the celebration style of April 23, feelings about April 23, April 23 demonstrations/activities, the purpose/reason of the celebration of April 23, the historical significance of April 23, April 23 expectations, April 23 competitions and problems encountered on April 23”. It was determined that the opinions of 5th grade students in their written expressions mostly gathered on the categories of“the celebration style of April 23”and“feelings about April 23”. On the other hand, the pictures of 5th grade students were analyzed under 5 conceptual categories in total. These categories are as following;“April 23 demonstrations, April 23 competitions, April 23 slogans/decorations, World Children's Day and Independence War”. It was determined that the pictures of 5th grade students regarding April 23 mostly gathered on the category of“April 23 demonstrations”. Besides, it was determined that a total of 38 students drew pictures that support the opinions in their written expressions. The overall result of this study reveals that 5th grade students perceive the April 23 National Sovereignty and Children's Day as“Children's Day”rather than the“National Sovereignty Day”and they also perceive April 23 as a festival that Atatürk has gifted to children and they find the demonstrations and activities as part of the celebrations positive.