Armağan köyü barajının içme suyu kalitesi açısındandeğerlendirilmesi ve ağır metal derişiminin AAS ile belirlenmesi
Evaluation of armagankoy dam in terms of drinking water quality and determination of heavy metal concentration by AAS
- Tez No: 850161
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÖZCAN, ÖĞR. GÖR. BURHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, Kırklareli ili sınırları içerisinde bulunan, içme ve sulama amaçlı kullanılan Armağanköy Barajının içme suyu kalitesi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Armağanköy Barajı üzerinde 4 (dört) ve Bulgaristan sınırında yer alan Dereköy'ün içinde bulunan ve Armağan Barajı'na kaynak sağlayan derelerden biri olan Burgazcık Dere'si üzerinde 1 (bir) istasyon belirlenmiş olup; toplamda 5 (beş) numune ile 2021 ile 2022 yıllarında sırasıyla yaz, sonbahar, kış ve ilkbahar mevsimlerinde numuneler toplanmıştır. Çalışmada baraj suyunda içme suyu kalitesine göre iletkenlik, çözünmüş oksijen (Ç.O2), pH, organik madde, bulanıklık, fosfat (PO43-), nitrit (NO2-), nitrat (NO3-), amonyum (NH4+), Cd, Al, Cu, Ni, Mn, Fe, Na, Pb, Zn, Ca, Mg ve K analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde içme suyu kalitesi açısından ''Yüksek Kaliteli Su''olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to evaluate the Armağan Dam in terms of drinking water quality which is located within the borders of Kırklareli province and used for drinking and irrigation water. 4 (four) stations on Armağanköy Dam and 1 (one) station on Burgazcık Stream which is located on the border of Bulgaria and one of the streams that provides resource to Armağanköy Dam, have been determined and 5 (five) samples have been collected.With 5 samples, between 2021 and 2022, samples are collected respectively in summer, autumn, winter and sipring. In this study, conductivity, dissolved oxygen , pH, organic matter, turbidity, phosphate (PO4), nitrite (NO-2),nitrate, ammonium, Cd, Al, Cu, Ni, Mn, Fe, Na, Pb, Zn, Ca, Mg and K analysis of dam water have been done in terms of drinking water quality. When the results obtained are examined, it has been evaluated as ''High Quality Water'' in terms of drinking water.