Tekirdağ'ın tettigoniinae (Orthoptera: tettigonidae) faunasının morfolojik ve davranışsal yönden değerlendirilmesi
Assessment of tettigoniinae (orthoptera: tettigonidae) fauna in teki̇rdag based on morphological and behavioral aspects
  1. Tez No: 398684
  2. Yazar: EYÜP DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Tekirdağ Orthoptera takımı Tettigoniinae alt familyasına ait türler araştırılmıştır. 19.05.2013 - 23.08.2014 tarihleri arasında toplanan örnekler hem morfolojik, hem de çağrı sesi karakterleri bakımından değerlendirilmiştir. Morfolojik karakterlere göre Platycleis affinis affinis, Platycleis escalerai escalerai, Decticus verrucivorus verrucivorus, Decticus albifrons, Pholidoptera brevipes, Eupholidoptera smyrnensis, Bucephaloptera bucephala, Roeseliana bispina ve Sepiana sepium türleri saptanmıştır. Profesyonel ses kayıt cihazları ile kaydedilen seslerin ilgili programlar ile analizleri sonucunda Decticus, Pholidoptera, Eupholidoptera, Bucephaloptera, Roeseliana ve Sepiana cinsine ait türlerin basit ses tipine, Platycleis cinsinde yer alan türlerin ise karmaşık ses tipine sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Species which belong to the order Orthoptera, the subfamily Tettigoniinae in Tekirdag were examined in this study. The specimens collected between the dates of 19 May 2013 and 23 August 2014 were assessed based on both morphological and calling song characters. They were identified as Platycleis affinis affinis, Platycleis escalerai escalerai, Decticus verrucivorus verrucivorus, Decticus albifrons, Pholidoptera brevipes, Eupholidoptera smyrnensis, Bucephaloptera bucephala, Roeseliana bispina and Sepiana sepium using morphological characters. When the calling songs recorded on professional sound recorders were analyzed with the corresponding software, it was found that the species of the genera Decticus, Pholidoptera, Eupholidoptera, Bucephaloptera, Roeseliana and Sepiana have simple songs whereas the species of the genus Platycleis complex song type.