Implementing PCI DSS v3.0 information security standards
PCI DSS v3.0 bilgi güvenliği standartlarinin uygulanmasi
  1. Tez No: 398691
  2. Yazar: ÖZGÜR TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnternet ve mobil cihazların hızlı bir şekilde yaygınlaşması ile Dünya üzerinde iş yapış şekilleri değişmiş, ödeme sistemlerinin teknolojinin hızına ayak uydurması zorunlu hale gelmiştir. Günümüzde para hareketlerin büyük bir çoğunluğu artık elektronik ortamda gerçekleşmekte ve internet üzerinden yapılan alışverişler ile parasal işlemlerin oranı hızla artmaktadır. Ödeme sistemleri söz konusu olduğunda kişiler ve kurumlar için bilgi daha da değerli hale gelmektedir. Özellikle internet ve kablosuz ağlar gibi kapalı devre olmayan ödeme sistemlerinin yaygınlaşması parasal işlemlerdeki sahtecilik oranlarını da hızlı bir şekilde arttırmış, güvenlik açıklarını ve endişeleri beraberinde getirmiştir. Bilgi güvenliği gereksinimleri ve çevrimiçi para hareketlerinin fazlalığı bankacılık ve ödeme sistemleri endüstrisinin ihtiyaçları ile birleşince PCI DSS güvenlik standartları ortaya çıkarmıştır. Bu tezde çevrimiçi PCI DSS standartlarının içeriği ve uygunluk gereksinimleri ve çevrimiçi ödeme sistemlerinin kullanıldığı bir firmanın teknoloji altyapısının PCI DSS standartlarına uygun hale getirilmesi için yürütülen çalışmalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Way of doing business has changed with rapid spread of the internet and mobile devices, and payment systems must keep up with that. Most of the monetary transactions are done electronically and percentage of internet trade is growing rapidly. Information is being more important for companies and individuals when it comes to payment systems. Fraudulent transaction rates have been increased significantly with the positioning of payment systems in public networks such as the internet and Wi-Fi which brings along security breaches. Information security requirements and raise of online payment card transactions together with payment card industry demands triggered the founding of PCI DSS information security standards. This thesis describes PCI DSS, their requirements for compliancy and implementation of the standards to a company which have more than 2000 employee and stores, processes and transmits payment card information.