Üsküdar'ın kentsel-mekânsal dönüşümü bağlamında rum mehmed paşa camisi'nin koruma sorunları
Analysis of the problems of conservation of rumi mehmed pasha mosque i̇n the context of the transformation of üsküdar
  1. Tez No: 398692
  2. Yazar: İRFAN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Üsküdar, İstanbul'un fethinden itibaren Osmanlı tarafından imar ve iskân faaliyetlerinin yoğun bir biçimde sergilendiği bir bölge olmuştur. Bu faaliyetler sonucu kent, 16.yüzyılın ortasına gelindiğinde, ölçek olarak önemli bir büyüme/genişleme yaşamıştır. Rum Mehmed Paşa Camisi ise inşa edildiği tarihten 17.yüzyılın başına kadar bu gelişmenin odak noktasında yer almıştır. 16.yüzyıl boyunca kente inşa edilen anıtsal ölçekli külliye kompleksleriyle birlikte yapının odak noktası olma hali değişmiş ve buna bağlı olarak önemi de azalmıştır. Bu çalışmada tipik bir Osmanlı kenti olarak tanımlayabileceğimiz Üsküdar'ın, Osmanlı döneminde kentte inşa edilen ilk yapı olan Rum Mehmed Paşa Camisi'nin nasıl bir fonksiyona sahip olduğu anlaşılmaya ve adı geçen yapının süreç içinde maruz kaldığı müdahalelere ile birlikte günümüzde koruma durumunun nasıl olduğu belgelendirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Üsküdar, has been a region after the conquest of İstanbul, where the development and housing activities of the Ottoman Empire had been exhibited extensively. After the results of these activities, the city has significantly grown, in the middle of the 16th century. Rum Mehmed Pasha Mosque has been the focus point of these growth from its construction date until the 17th century. During the 16th century the focus status of the building has completely changed along with the construstion of monumental scale structures. In this study, Üsküdar can be described as a typical Ottoman city Rum Mehmed Pasha Mosque is tried to be understood how i have affected the building process and how it is preserved until today.