Elektrokoagülasyon yöntemi ile renk gideriminin incelenmesi
Investigation of the color removal by electrocoagulation method
- Tez No: 398733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tekstil, proses olarak çok fazla suya ihtiyaç duyan buna bağlı olarak da yüksek debilerde atıksu oluşturan bir sanayi dalıdır. Bu sanayi atıksuları miktar ve bileşim yönünden çok değişken olup, güçlü kirleticilere sahiptir. Prosesde bu özellikteki atıksuların ana kaynağını, boyama işlemi oluşturmaktadır. Bu işlem sırasında kullanılan boyarmaddelerin önemli miktarı, elyafa tam olarak bağlanamamakta ve renkli atıksu olarak açığa çıkmaktadır. Boyarmaddeler, çoğunlukla insanlar üzerinde mutajenik ve kanserojenik etkiye sahip toksik kimyasallardır. Bu nedenle atıksudan giderilmeleri insan ve çevre sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kimyasal maddelerin giderimleri konusunda, özellikle son dönemlerde yoğun araştırmalar yapılmakta ve çeşitli arıtım yöntemleri incelenmektedir. Elektrokoagülasyon bu arıtım yöntemleri içerisinde boyarmadde giderimindeki verimi ile yerini almaktadır. Bir elektrokimyasal süreç olan elektrokoagülasyon, eşzamanlı olarak birden fazla arıtım prosesinin gerçekleştiği işlemler bütünüdür. Bu çalışmada bir iplik boyama tesisinin boyama banyosundan alınan atıkların ve bu banyoda kullanılan boyarmadde ile hazırlanan sentetik boyarmadde çözeltilerinin elektrokoagülasyon yöntemi ile arıtımı incelenmiştir. Al ve Fe elektrotların kullanıldığı çalışmada, deneyler optimum arıtım şartları belirlenerek yürütülmüştür. Deneyler sonucunda sentetik boyarmadde çözeltileri için Fe elektrotlarla %99 renk ve %61 KOI giderimi, Al elektrotlarla %96 renk ve %57 KOI giderimi sağlanmıştır. Boyahane atıksuları için ise Fe elektrotlarla %89 renk ve %55 KOI giderimi, Al elektrotlarla %87 renk ve %55 KOI giderim verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile is a branch of industry which needs too much water in its processes and accordingly too much capacity of waste water occurs. This waste water has strong pollutants and also with various components and quantities. The main source of the characterized waste water is dyeing process. During the dyeing process, most of the coloring agent don't adhere the fiber thus colored waste water get out of the process. Coloring agents are toxic chemicals which have mutagenic and carcinogenic effect on human health. That's why the treatment of colored waste water is significant issue for human health and the environment. Especially in recent years, intensive researches were made about treatment of these chemical materials and examinations of treatment methods. Electrocoagulation takes place in the method of treatments with its efficiency of removing the coloring agents. Electrocoagulation is the electrochemical process which lots of treatment processes occurring in the set of operations. In this study, waste water of dye bath from the fiber dyeing industry, and synthetic colorant solution (used in the dye bath) which preparing with the coloring agent were examined in treatment of the electro coagulation method. Al and Fe electrode were used and experiments were carried out at the optimum conditions. As a results of experiments for synthetic colorant solution; removal of color and COD is; at the Fe electrode: 99 % and 61% , at the Al electrode: 96% and 57% respectively, in addition results of experiments for waste water of dye bath; removal of color and COD is; at the Fe electrode: 89 % and 55% , at the Al electrode: 87% and 55% respectively.