Beydağları (Antalya) gastropod çeşitliliği
Gastropod diversity of antalya beydağlari
  1. Tez No: 398734
  2. Yazar: HATİCE ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KEBAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma 10 Mart – 15 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarına dayanarak hazırlanmış olup, Antalya İli'nin batısında yüksek bir dağ kütlesi olan Beydağları'nın gastropod çeşitliliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan arazi çalışmalarında belirlenen 7 mevkide -Çandır Vadisi Mevkisi (Bd1A ve B), Kuzdere Mevkisi (Bd2) Phaselis Mevkisi (Bd3), Olimpos Mevkisi (Bd4), Göynük Mevkisi (Bd5), Hisarçandır Mevkisi (Bd6), Geyikbayırı Mevkisi (Bd7)- toplam 20 familyaya dahil 39 türe ait 333 birey tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin üçte biri (13 tür) dışındaki türler dağ sırası için yeni kayıt olup, daha önce kaydedilen iki türe ise rastlanılamamıştır. Mevkilerin uydu görüntüleri, koordinatları, rakımları, habitat özellikleri kaydedilmiş ve habitatların fotoğrafları çekilmiştir. Toplanan örneklerin ait olduğu türler literatür verilerine göre tespit edilmiştir. Çeşitlilik ve bolluk değerlendirmesinde BioDiversity Pro, EstimateS ve PAST programlarından yararlanılarak Çeşitlilik değerlendirmesinde Shannon-Wiener ve Simpson çeşitlilik indeksleri, baskınlık için Berger-Parker indeksi, türlerin yoğunluk ilişkilerinin belirlenmesinde Shannon Evenness indeksi kullanılmıştır. İstasyonların ve mevkilerin arasındaki benzerlik ilişkilerinin belirlenmesinde Jaccard ve Bray-Curtis indeksleri kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Bd4> Bd2> Bd5> Bd7> Bd3> Bd1A> Bd1B> Bd6 şeklinde çeşitlilik sıralaması elde edilmiştir. Çandır vadisindeki 2 alan (B1A ve B) rakım faktörü dışındaki coğrafi ve ekolojik faktörler bakımından oldukça yakın olmalarına karşın Bray-Curtis benzerlik indeksine göre en uzak mevkiler olarak tespit edilmiştir. Buna göre çalışma alanında yüksekliğin çeşitliliği belirleyici bir faktör olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared based on the field work conducted between 10th March and 30th April of 2015 aiming at determining of the gastropod diversity of Beydağları Mountains, a high mountain range to the west of Antalya Province. From the seven study areas determined - Çandır Valley Area (Bd1A and B), Kuzdere Area (Bd2), Phaselis Area (Bd3), Olimpos Area (Bd4), Göynük Area (Bd5), Hisarçandır Area (Bd6), Geyikbayırı Area (Bd7)- a total of 333 individuals of 39 species belonging to 20 families. All species except for the one third of the species (13 species) are new records for the mountain range, while two previously recorded species couldn't be found. Satellite images, coordinates, altitudes, habitat features of the study areas have been recorded and photographs of the habitats were taken. The species collected specimens belonged to were determined according to literature data. In evaluation of diversity and abundance computer programs BioDiversity Pro, EstimateS and PAST have been utilized to analyze Shannon-Wiener and Simpson diversity indices for diversity evaluation, Berger-Parker index for dominancy and Shannon Evenness for determination of abundance relationships. Furthermore, in determination of similarity relationships among stations and study areas Jaccard and Bray-Curtis indices were used. According to the evaluations, an arrangement of Bd4> Bd2> Bd5> Bd7> Bd3> Bd1A> Bd1B> Bd6 has been found. The two areas within Çandır Valley (B1A and B) were found to be the most dissimilar among all studied areas according to Bray-Curtis similarity index, although they were highly similar considering all geographical and ecological factors except altitude. Therefore it can be said for the study area that the altitude as a determinant of diversity.