Kurşunun amberlite Cg-120'de zenginleştirilmesi ve yarıklı kuvars borulu atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini
Preconcentration and determination of lead using amberlite Cg-120 and slotted quartz tube atomic absorption spectrometry
  1. Tez No: 398738
  2. Yazar: MERVE DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada eser miktardaki Pb(II) iyonu Amberlite CG-120 dolgulu kolon kullanılarak zenginleştirildi ve yarıklı kuvars boru-alevli atomik absorpsiyon spektrometre yöntemi (YKB-AAS) ile tayin edildi. Kolonda tutunan Pb(II) iyonu 5 mL 3 mol/L HNO3 çözeltisi ile geri alındı. Geri kazanma verimine pH, geri alma çözeltileri, geri alma çözeltisi hacmi ve derişimi, örnek ve geri alma çözeltisi akış hızı, adsorban miktarı, örnek çözelti hacmi ve diğer iyonların etkileri araştırıldı. Yarıklı kuvars boru-alevli atomik absorpsiyon spektrometre yöntemi için de en uygun şartlar belirlendi. En uygun şartlarda Pb(II) iyonun geri kazanma verimi %90 olarak bulunmuştur. Pb(II) iyonu için gözlenebilme ve tayin sınır değerleri sırasıyla 0,23 ve 0,75 µg/L olarak bulundu. Zenginleştirme faktörü 600 kat olarak bulundu. Bu yöntem Türkiye'deki ticari doğal içme suyunda Pb(II) iyonunun tayini için başarılı bir şekilde uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, a trace amount of Pb(II) ion is enriched using Amberlite CG-120 packed column and administered with slotted quartz tube-flame atomic absorption spectrometry method (SQT-FAAS). Pb(II) ions adsorbed in the column was retrieved with 5 mL of 3 mol/L HNO3 solution. The impact of pH, retrieval solutions, volume and concentration of retrieval solutions, sample and retrieval solution flow rate, adsorbent amount, volume of sample solution and other ions on retrieval efficiency was examined. The most suitable conditions for slotted quartz tube-flame atomic absorption spectrometry method were determined. Under the most suitable conditions, retrieval efficiency of Pb(II) ion was found as %90. Detection and quantitation limits for Pb(II) ion were found in turn as 0,23 µg/L and 0,75 µg/L. Enrichment factor was found as 600. This method was successfully implemented for administrating Pb(II) ion into the commercial natural potable water in Turkey.