Manganın amberlite CG-120'de zenginleştirilmesi ve yarıklı kuvars borulu atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini
The preconcentration of manganese using amberlite CG-120 column and determation of it by slotted quartz tube atomic absorption spectrometry
  1. Tez No: 398737
  2. Yazar: BEDRANA BİTİRMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KENDÜZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, mangan iyonu Amberlite CG-120 reçinesi içeren bir kolonda zenginleştirildi ve yarıklı kuvars boru kullanılarak alevli atomik absorpsiyon spektrometrik yöntem ile tayin edildi. Zenginleştirme şartlarını en uygun hale getirmek için, pH, geri alma çözeltisinin türü, derişimi, hacmi ve akış hızı, örnek çözeltisinin hacmi ve akış hızı, adsorban miktarı araştırıldı. Analiz basamağında duyarlılığı artırmak için yarıklı kuvars boru kullanıldı. Duyarlılığı artırmak için asetilen akış hızı, alev başlığının yüksekliği ve yarıklı kuvars boru ile bek alevi arasındaki mesafenin sinyallere etkisi araştırıldı. Zenginleştirme yönteminin gerçek örneklere uygulanabilirliğini göstermek amacıyla girişim oluşturabilecek bazı elementlerin geri kazanma verimine etkileri de araştırıldı. İki basamakta gerçekleştirilen zenginleştirme ile mangan için bulunan zenginleştirme faktörü 360 ve gözlenebilme sınırı 0,22 µg/L'dir. Önerilen yöntem Burdur yöresi ceviz örneklerine uygulandı. Yöntemin doğruluğu standart referans ıspanak yaprağı (NIST 1570a) analiz edilerek kontrol edildi. Sonuçların sertifikalı değerler ile iyi bir uyum gösterdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, manganese ion was enriched by Amberlite CG-120 resin column and determined by flame atomic spectrometric method using slotted quartz tube. In order to optimize the enrichment conditions pH, concentration, volume and flow rates of the extraction solvent, volume and flow rates of the sample solvent, and amount of adsorbent have been examined. In the analysis step, slotted quartz tube was used in order to increase the sensitivity. The effect of acetylene flow rates, height of flame headpiece, and the distance between slotted quartz tube and gas burner flame on the signals were examined in order to increase the sensitivity. The preconcentration factor and limit of detection values have been found in turn as 360 and 0.22 µg/L conducted in two stages of the preconcentartion. Moreover, the effects of elements that could be used in showing the enrichment method can be applied to the real samples on extraction efficiency were examined. The suggested method was applied to the wallnut samples from Burdur region. The accuracy of the method was tested by analyzing standard reference material, spinach leaves (NIST 1570a) sample. It is observed that the results are in accordance with the certified values.