Mg-%3sn alaşımına stronsiyum ilavesinin özelliklere etkisinin incelenmesi
The eddition of strontium element in mg-%3sn alloy and investigation of its properties
  1. Tez No: 398749
  2. Yazar: MEDİHA ÖBEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. CAN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Mg-%3Sn alaşımına stronsiyumun etkisi incelenmiştir. Mg-%3Sn alaşımına ağ. %0.05-0.1-0.2-0.5 ve %1 oranında Sr ilave edilmiştir. Üretim, kontrollü atmosfer altında kokil döküm yapılarak sağlanmıştır. Üretilen alaşımların mikroyapı ve mekanik özellikleri incelenmiştir.Sonuçlarda, optik mikroskop görüntülerinden stronsiyum ilavesinin mikroyapıyı değiştirdiği görülmüştür. X ışınları difraktometresinde tüm alaşımlarda ana fazların ?-Mg ve Mg2Sn olduğu ortaya çıkmıştır. Sr ilavesi ile yeni bir faz oluşumu gözlenmemiştir. Sr miktarının artmasıyla sertlik değerinin arttığı, akmanın sabit kaldığı gözlemlenmiştir. En iyi çekme mukavemeti ve uzama değeri ağırlıkça %0.1 Sr elementi ilavesi yapılan alaşımda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, The effect of strontium element in Mg-%3Sn alloy were investigated. Wt.%0.05-0.1-0.2-0.5 and %1 value of strontium vas added to Mg-%3Sn alloy. The alloys were produced under acontrolled atmosphere by a gravity-casting process. The microstructures and mechanical properties of the alloys were investigated.The results show that the addition of Sr element modified the microstructure. X-ray difractometry revealed that the main phases are ?-Mg, Mg2Sn in the all of alloys. Furthermore, it is not observed any Sr based intermetallics in all alloys tested. The hardness of Mg-%3Sn alloy increased however, the yield strength of alloys didn?t change by adding Sr. The greatest tensile strenght and elongation were exhibited by Mg-%3Sn-%0.1Sr alloy.